Menu
czy warto ?

Czy to dobry moment na pozwanie banku?

8 komentarzy


Czy to dobry moment na pozwanie banku?

Wątpliwość ta dotyka niejednego kredytobiorcę – frankowicza. Biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności, można udzielić wyłącznie twierdzącej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Jeszcze nigdy dotychczas nie mieliśmy do czynienia z tak sprzyjającym orzecznictwem. Dodatkowo sądy nie zostały jeszcze zasypane nowymi pozwami przeciwko bankom.  

Pytanie, zadane w tym artykule przeze mnie, zadaje sobie obecnie wiele osób stojących naprzeciw poważnego wyzwania, jakim jest podjęcia walki z bankiem. Z różnych źródeł dociera wiele sprzecznych informacji, które powodują, iż poszkodowany działaniami banków kredytobiorca, nie może jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii. Potrzebna jest do tego głębsza analiza tematu. Dlatego rozważania swe w tym przedmiocie najlepiej oprzeć na obiektywnych przesłankach, a takich najlepiej szukać w wyrokach sądów.

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, oraz orzecznictwo Sądów Powszechnych, i Sądu Najwyższego.

W chwili obecnej czerpać możemy pełnymi garściami z orzecznictwa europejskiego, ale także krajowego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej od dawna stoi po stronie kredytobiorcy – konsumenta (frankowicza). Potwierdzeniem tego jest wiele orzeczeń zapadłych w ostatnich latach. Natomiast o niewątpliwym przełomie możemy mówić w kontekście sądów polskich. Po pierwsze, w czerwcu zeszłego roku mieliśmy do czynienia z uchwałą siedmiu sędziów SN z dnia 20 czerwca 2018 r. (sygn. akt III CZP 29/17) o rewolucyjnym wręcz charakterze. Także w tym roku tematyka kredytów frankowych nie była obca Sądowi Najwyższemu. Należy przypomnieć, iż pojawiły się dwa niezwykle istotne rozstrzygnięcia. Mowa o wyroku Sądu Najwyższego  z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt III CSK 159/17 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2019 r., sygn. akt  I CSK 242/18.

Orzeczenie TSUE ws. Dziubak.

Wiele osób może powiedzieć sobie – czekam na orzeczenie TSUE ws. Dziubak. Jednakże taka strategia może okazać się chybiona. Już w tym momencie dysponujemy opinią rzecznika generalnego TSUE. Jest ona pozytywna dla kredytobiorców i wieści rozstrzygnięcie Trybunału o tożsamej treści. Samo orzeczenie TSUE, bez wątpienia, spowoduje wzmożone zainteresowanie wśród frankowiczów, co bez wątpienia zaowocuje nagłym wzrostem składanych pozwów w sprawach frankowych. Konsekwencją będzie wydłużenie procedowania. Dlatego też decyzja o pozwaniu banku w tym momencie może pozwolić na zaoszczędzenie wielu miesięcy sądowej batalii.

Tagi: , ,

8 thoughts on “Czy to dobry moment na pozwanie banku?”

 1. Michał pisze:

  Ja tam uważam że skoro tyle mówi się o tym orzeczeniu TSUE to lepiej jest na niego poczekać…

  1. Zyzu pisze:

   ja też tak uważam!

   1. Marcin S. pisze:

    No tylko że czekacie nie wiadomo na co? A zwłaszcza Ty Zyzu… Moja sprawa jest już w toku, i za mną już pierwszy termin Sądowy, czyli jestem co najmniej pół roku przed Tobą, i znając życie to moja sprawa już sie skończy niż Twoja się zacznie …:-) Ale tak zdecydowanie lepiej jest poczekać… Wrzucam też link do ciekawego artykułu znalezionego gdzieś w sieci https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/ekspert-o-sytuacji-frankowiczow-banki-nie-moga-omijac,2626539,4141?fbclid=IwAR1emZuPvjzRDNMeJmgq8R9uK7j0BDO-Irv8wY_8jey4o1BMhETbXGX4fYs

 2. Dzień dobry,
  wystąpienie na drogę postępowania Sądowego zawsze wiąże się z ryzykiem. Mamy obecnie bardzo dobrą tendencję orzecznicza, co jednak nie zmienia faktu że zapadają także wyroki niekorzystne. Mi osobiście wydaję się że czekanie na orzeczenie TSUE nie ma większego sensu, natomiast jak ktoś potrzebuję takiego właśnie bodźca żeby poczuć się pewniej, to oczywiście nie widzę żadnych powodów, aby miał na to orzeczenie nie czekać.

 3. Zyzu pisze:

  Podobno we wrześniu nie będzie orzeczenia TSUE ?

  1. Tak, prawdopodobnie rozstrzygnięcia w tejże sprawie nie będzie, z uwagi na to iż w obecnym harmonogramie prac TSUE, opublikowanym na wrzesień tego roku nie ma wpisanej sprawy Państwa Dziubak.

 4. Edwin pisze:

  Panie Mecenasie, co Pan sądzi o wczorajszej analizie Sądu Najwyższego? kiedy nowy wpis na ten temat???

  1. Analiza ta wymaga głębszej refleksji, ale już wkrótce pojawi się następny artykuł na blogu, który będzie poświęcony temu zagadnieniu. Prawdopodobnie ukarze się on na początku przyszłego tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *