UDOSTĘPNIJ

Czy można negocjować ugodę frankową z bankiem?

2024-04-03

Banki są skore do zawierania ugód z frankowiczami. Nic dziwnego, bo szanse instytucji finansowych na wygraną są niewielkie. Z punktu widzenia banku podpisanie ugody jest tym samą szansą na znaczne oszczędności. Sytuacja wygląda całkiem inaczej z perspektywy frankowiczów. Warunki ugód zazwyczaj nie są satysfakcjonujące. Czy można je negocjować? Podpowiadamy, jak poprowadzić swoją sprawę dotyczącą kredytu w CHF, aby zyskać jak najwięcej.

O co chodzi w ugodach oferowanych przez banki?

Instytucje finansowe, które udzielały kredytów frankowych, są obecnie w bardzo trudnym położeniu. Ze względu na dużą liczbę wygrywanych przez frankowiczów postępowań muszą zawiązywać wysokie rezerwy na takie zobowiązania. Końca sporów dotyczących kredytów w CHF nie widać, dlatego każde rozwiązanie sprawy bez pośrednictwa sądu jest dla banku na wagę złota.

Z tego powodu instytucje finansowe proponują swoim klientom zawieranie ugód. Z propozycją polubownego zakończenia sprawy kredytu w CHF banki zwracają się zarówno do osób, które cały czas spłacają swoje zobowiązanie i nie podjęły jeszcze kroków prawnych, jak i tych frankowiczów, którzy zdążyli już pozwać bank.

Propozycja ugodowa banku obejmuje najczęściej przeliczenie kredytu, tak jakby od początku był złotówkowy. Na tej podstawie w niektórych sytuacjach kredytobiorca ma szansę uzyskać zwrot. Warto jednak pamiętać, że zawierając ugodę z bankiem, nie ma możliwości uwolnienia się od zobowiązania. Decydując się na taki krok, musisz dalej spłacać raty, a dodatkowo co do zasady tracisz możliwość pozwania banku w przyszłości.

Jak przebiegają negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach?

Negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach są najczęściej możliwe. Nie ma wątpliwości, że instytucja nie może zmusić swojego klienta do podpisania ugody. Większość propozycji ugodowych jest jednak przedstawiana na ogólnych wzorach, co utrudnia sprawę.

W pierwszej kolejności instytucja finansowa zwraca się do frankowicza z propozycją ugodową. Może to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli dochodzi do tego w toku procesu, propozycja polubownego zakończenia sporu jest najczęściej kierowana do pełnomocnika frankowicza. Co do zasady jednak banki wolą kontaktować się bezpośrednio ze swoim klientem.

Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku szansa na namówienie frankowicza do podpisania ugody jest większa. Dodatkowo istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kredytobiorca będzie zgłaszał zastrzeżenia do projektu ugody, bo może nie mieć świadomości, że ma takie prawo. Nie można zapominać, że klient instytucji finansowej może proponować zmiany w projekcie umowy, a jeśli bank ich nie uwzględni – nie musi podpisywać ugody. W toku procesu, gdy negocjacje ugodowe przebiegają pod okiem profesjonalnego pełnomocnika, możliwości działania są co do zasady większe. 

Czy można prowadzić negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach samodzielnie?

Negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach można oczywiście prowadzić samodzielnie. Nie ma wymogu korzystania w tym zakresie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Inną kwestią jest jednak racjonalność takiego podejścia.

W projektach ugód przedstawianych frankowiczom znajduje się wiele pułapek, których osoba niemająca doświadczenia w sprawach frankowych może po prostu nie zauważyć. Dodatkowo konsument najczęściej nie ma świadomości, że może negocjować z bankiem warunki ugody, przedstawiać swoje propozycje i żądać usunięcia zapisów, które nie są dla niego akceptowalne.

Profesjonalny pełnomocnik rzetelnie oceni opłacalność ugody i doradzi, czy warto ją podpisać. Może również poprowadzić negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach i wypracować rozwiązania, które poprawią warunki umowy z punktu widzenia kredytobiorcy. Jeśli frankowicz nie zdecyduje się na przyjęcie propozycji polubownego rozwiązania sporu, radca prawny lub adwokat może przygotować pozew frankowy, skierować go do sądu i reprezentować kredytobiorcę w procesie, starając się wykazać zasadność powództwa.

Jakie pułapki czekają na frankowiczów podczas negocjacji?

Wspomnieliśmy, że na frankowiczów w ugodach czekają pułapki. Na pierwszy rzut oka można ich nie dostrzec, a uwolnienie się od skutków podjętej decyzji będzie utrudnione.

Jednym z najważniejszych zapisów z punktu widzenia kredytobiorcy jest postanowienie dotyczące oprocentowania po przeliczeniu kredytu z CHF na PLN. Może się okazać, że wprowadzone zasady jego obliczania będą oparte o znacznie wyższy i mniej stabilny wskaźnik WIBOR, co doprowadzi do wzrostu odsetek, a co za tym idzie – również ogólnych kosztów finansowania.

Dodatkowo po zawarciu ugody frankowicz będzie się musiał mierzyć z dużą niepewnością co do wysokości rat w przyszłości. Stałe oprocentowanie jest najczęściej oferowane tylko na określony okres. Tym samym nie wiadomo, jak wzrośnie rata w dalszych okresach spłaty kredytu. Stałe oprocentowanie jest z kolei obecnie dość wysokie.

Podpisując ugodę z bankiem, frankowicze najczęściej jednocześnie zrzekają się prawa do pozwania instytucji finansowej w przyszłości. To właśnie dlatego tak bardzo zależy im na polubownym zakończeniu sporu – w ten sposób uwalniają się od ryzyka złożenia pozwu przez frankowicza.

Czy warto przyjmować propozycję ugodową od banku?

Frankowicze najczęściej mogą prowadzić negocjacje z bankiem w sprawie kredytu we frankach. Co do zasady nie uda się w nich jednak zbyt wiele ugrać, a samo polubowne zakończenie sporu z instytucją finansową zazwyczaj okazuje się nieopłacalne.

Przyjmując propozycję ugodową banku, zyskujesz jedynie ułamek korzyści, jakie mógłbyś otrzymać, pozywając bank. Warunki takich umów są wątpliwe, a główne zalety z ich podpisania dotyczą instytucji. Z punktu widzenia konsumenta jedyną korzyścią jest szybkość procesu. Z drugiej strony warto pamiętać, że sprawy sądowe są obecnie rozstrzygane coraz szybciej, więc również ten aspekt nie stanowi realnie większego problemu dla kredytobiorcy.

Jak przeprowadzić sprawę frankową, aby zyskać jak najwięcej?

Z tych względów w sprawach frankowych zdecydowanie nie należy działać pochopnie. Przed przyjęciem propozycji ugodowej banku, warto zlecić jej analizę specjalizującej się w kredytach w CHF kancelarii. Doświadczeni prawnicy zweryfikują jej treść i sprawdzą, czy jest opłacalna. Przeanalizują również umowę kredytu frankowego i ustalą, czy istnieją podstawy do jej podważenia. Przekażą kredytobiorcy zestawienie opłacalności każdego z rozwiązań, tak że klient sam będzie mógł podjąć decyzję, jaką ścieżkę działania chce obrać.

Pamiętaj, że tylko pozwanie banku i uzyskanie wyroku ustalającego nieważność Twojego kredytu zapewnia uwolnienie od zobowiązania i wysoki zwrot. Korzystając z pomocy naszej Kancelarii, zyskasz profesjonalne wsparcie na całym etapie procesu. Obecnie statystyki są niezwykle korzystne dla frankowiczów. Potwierdzają je kolejne uzyskiwane przez nas dla kredytobiorców korzystne wyroki. Z tego powodu, jeśli bank złożył Ci propozycję ugodową, nie działaj pochopnie. Zamiast tego sprawdź z naszą pomocą, jakie masz możliwości działania w sprawie.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu