Mimo że w miejsce EFG Eurobank Ergasias S.A. weszła spółka Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu, cały czas możesz zawalczyć o swoje prawa i pozwać bank w celu ustalenia nieważności zawartej z poprzednikiem prawnym umowy kredytu frankowego. Z takiego rozwiązania skorzystali nasi Klienci. Dziś cieszą się ze zwrotu nienależnie pobranych kwot i uwolnienia się od zobowiązania. Sprawdź, jakie argumenty podniosła w sprawie nasza kancelaria frankowa Warszawa.
W 2009 roku powodowie chcieli pozyskać środki finansowe na zakup mieszkania. Zwrócili się w tym celu do kilku banków i okazało się, że nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt w złotówkach. Tylko w banku EFG poinformowano ich, że mogą starać się o kredyt indeksowany kursem CHF.
Zapewniono ich jednocześnie, że jest to bezpieczny produkt, a kurs CHF jest stabilny, a dodatkowo raczej spadnie niż wzrośnie. Nie wyjaśniono, w jaki sposób bank ustala kurs franka szwajcarskiego, ani nie przedstawiono żadnej symulacji dotyczącej zmiany rat kredytowych w przypadku zmiany kursu waluty obcej. Był to pierwszy i jedyny kredyt hipoteczny indeksowany kursem waluty obcej powodów.
Kredyt miał być przeznaczony na zakup lokalu mieszkalnego i modernizację. Wraz z wnioskiem powodowie złożyli na formularzu banku oświadczenie, że w związku z ubieganiem się o kredyt hipoteczny indeksowany kursem waluty obcej zostali zapoznani przez pracownika banku z kwestią ryzyka kursowego w przypadku takiego produktu oraz złożyli oświadczenie, że są w pełni świadomi ryzyka kursowego.
Raty były przeliczane według kursu sprzedaży zgodnie z tabelą obowiązującą w banku na koniec dnia roboczego poprzedzającego dzień wymagalności raty spłaty kredytu.
Ogół okoliczności niniejszej sprawy sprawił, że zasadne okazało się wystąpienie na drogę postępowania sądowego.
Rozpatrzeniem sprawy zajął się Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny. Przewodniczącym składu był sędzia (del.) Adam Mitkiewicz. W dniu 29 listopada 2022 roku wydano wyrok w sprawie o sygn. akt XXV C 1549/20, którym ustalono, że umowa o kredyt hipoteczny z dnia 02.02.2009 roku zawarta pomiędzy EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie a powodami jest nieważna.
Na tej podstawie sąd zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 68 668,90 złotych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz kwotę 16 800,36 CHF wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie z tym zastrzeżeniem, że spełnienie świadczenia powinno nastąpić za jednoczesnym zaoferowaniem zapłaty kwoty 188.000 zł albo zabezpieczeniem roszczenia.
Raiffeisen Bank International AG został dodatkowo zobowiązany do zwrotu kosztów procesu w kwocie 11 817 złotych.
Podstawą toczącego się między stronami sporu była ważność umowy kredytu. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego sprawy sąd stwierdził, że konstrukcja indeksacji sama w sobie jest dozwolona przez prawo, w związku z czym nie ma przeszkód do zastosowania jej w umowach zawieranych z konsumentami.
Jednocześnie w ocenie sądu nie można uznać, że powodowie mieli realny wpływ na ostateczny kształt wprowadzonej do umowy klauzuli. Sąd podkreślił, że kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy klauzule umowne zostały indywidualnie uzgodnione z konsumentem, ma kwestia rzeczywistego wpływu konsumenta na treść postanowień. Można o nim mówić tylko, gdy dane zapisy zostały sformułowane przez konsumenta i włączone do umowy na jego żądanie lub były przedmiotem negocjacji pomiędzy stronami. Taka sytuacja w niniejszej sprawie nie miała miejsca.
Po przeanalizowaniu sprawy sąd ustalił nieważność umowy o kredyt we frankach. Takie rozstrzygnięcie wywołało obowiązek dokonania zwrotu wzajemnych świadczeń pomiędzy stronami umowy, stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Po więcej informacji jak unieważnić lub odfrankowić swoją umowę indeksowaną, a także denominowaną do franka szwajcarskiego zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem adwokatów i radców pranych, niosących pomoc frankowiczom. Służymy radą pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy przesyłać umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.