UDOSTĘPNIJ

Dlaczego frankowicze czasem przegrywają sprawy?

2024-04-03

Frankowicze są zdecydowaną górą w postępowaniach frankowych. Kredytobiorcy regularnie wygrywają kolejne sprawy przeciwko różnym bankom. Statystyki z ich punktu widzenia są korzystne jak nigdy, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej regularnie wydaje kolejne pozytywne dla konsumentów orzeczenia. Mimo to w niewielkiej liczbie spraw to instytucja finansowa okazuje się górą. Dlaczego frankowicze przegrywają z bankami w ułamku spraw? Poznaj najczęściej popełniane błędy w sporach dotyczących kredytów w CHF.

Statystyki spraw wygrywanych przez frankowiczów

Liczba spraw wygrywanych przez frankowiczów sukcesywnie się zwiększa. W 2023 roku zapadło ponad 20 procent więcej orzeczeń niż rok wcześniej. Zdecydowana większość spraw jest rozstrzygana na korzyść kredytobiorców. Odsetek sięga 99 procent. W tym okresie tylko kilkadziesiąt razy Sąd II Instancji uchylił wyrok i przekazał go do ponownego rozpoznania do Sądu I Instancji. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku banki wygrały z frankowiczami jedynie w około 300 przypadkach.

Liczba nie jest znaczna w porównaniu do kilkunastu tysięcy wygranych przez frankowiczów postępowań. Mimo to nie można ukrywać, że przegrane w sprawach dotyczących kredytów w CHF się zdarzają. Ryzyko spada, jeśli kredytobiorca korzysta ze wsparcia doświadczonej kancelarii frankowej. Powody, dlaczego frankowicze przegrywają z bankami, są powtarzalne, więc warto ich unikać.

Dlaczego frankowicze przegrywają z bankiem?

Główną przyczyną przegranych frankowiczów są źle prowadzone postępowania. Jednym z podstawowych powodów takiego stanu rzeczy są próby działania na własną rękę albo korzystanie z pomocy kancelarii, które nie mają wystarczającego doświadczenia w prowadzeniu spraw frankowych. W takich przypadkach można łatwo dać się złapać na nieuczciwe zagrywki banków i nie podnieść w postępowaniu wszystkich dostępnych zarzutów.

Do jednych z najczęstszych powodów porażek frankowiczów należy skuteczne podważenie statusu konsumenta przez instytucję finansową. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej i kupiłeś nieruchomość w celu zamieszkania w niej, korzystasz z ochrony konsumenckiej. Problem pojawia się, gdy mieszkanie lub dom kupione na kredyt po latach zostaje wynajęte. Bank może wtedy podnosić, że zakup odbył się w celach inwestycyjnych. Wątpliwości budzi też kredyt frankowy zaciągnięty przez osoby, które w chwili zawierania umowy były przedsiębiorcami. W takim wypadku trzeba wykazać, że w umowie kredytobiorca występował jako konsument. Sąd może oddalić powództwo, jeśli ustali, że prowadzenie przedsiębiorstwa było przeważającym celem, na który został zaciągnięty kredyt. Warto pamiętać, że profesjonalny pełnomocnik doświadczony w sprawach frankowych będzie w stanie lepiej przeciwstawić się tego typu zarzutom ze strony banku.

W niektórych przypadkach może się okazać, że to umowa frankowa jest trudna do podważenia. Jeśli złożysz pozew bez szczegółowej analizy okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, narażasz się na oddalenie powództwa. Mimo że klauzule abuzywne znalazły się w większości umów kredytu w CHF, to część wzorów nie zawiera postanowień niedozwolonych. Aby zminimalizować ryzyko przegranej z tego powodu, przed podjęciem kroków formalnych przekaż nam swoją umowę kredytu do analizy.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego frankowicze przegrywają z bankami, nie sposób nie wspomnieć również o czynniku ludzkim. Może się oczywiście zdarzyć, że na wynik postępowania wpłynie negatywne nastawienie sędziego do spraw frankowych. W takim przypadku istnieje jednak możliwość złożenia apelacji, a nie ma wątpliwości, że większość sądów trzyma się ugruntowanej linii orzeczniczej polskich sądów i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tych okolicznościach, jeśli proces zostanie przeprowadzony poprawnie z Twojej strony, szanse na wygraną w sporze są wysokie.

Przy wyborze kancelarii frankowej trzeba zachować czujność

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Państwa Dziubak liczba spraw sądowych prowadzonych przez frankowiczów znacznie wzrosła. Z miesiąca na miesiąc do sądów trafiało więcej pozwów, co skłoniło kolejne podmioty do rozpoczęcia działalności w zakresie doradztwa prawnego w tej branży.

Trzeba mieć świadomość, że część z nich nie stanowi tradycyjnych kancelarii prawnych składających się z profesjonalnych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych), których obowiązuje kodeks etyki zawodowej. Takie podmioty często oferują prowadzenie sprawy za darmo, co – mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjne – w rzeczywistości może stanowić pułapkę.

W tego typu umowach powszechnie dochodzi do ukrywania realnych kosztów prowadzenia sprawy w prowizjach. Ostatecznie może się okazać, że nawet jeśli uda się wygrać sprawę z bankiem, koszty reprezentacji wyniosą nawet kilka razy tyle, co wynagrodzenie kancelarii prawnej. Stracić również można sporo, ponieważ złego poprowadzenia sprawy nie da się naprawić.

Profesjonalne kancelarie prawne nie działają pochopnie i nigdy nie zapewniają o sukcesie. Najpierw analizują szczegółowo umowę kredytu i inne powiązane dokumenty, aby mieć stuprocentową pewność, że istnieją podstawy do unieważnienia umowy. Nie ma tu mowy o wrzucaniu wszystkich spraw do jednego worka. Dzięki indywidualnemu podejściu można rzetelnie ocenić szanse na korzystne zakończenie sporu oraz ryzyko związane z pozwem.

Większość umów frankowych miała podobną treść, co nie oznacza, że odpowiedni będzie zawsze ten sam wzór pozwu. Tylko z wiedzą i doświadczeniem w sprawach frankowych można wyłapać niuanse, które mogą przeważyć szalę zwycięstwa.

Co obniża szanse na zwycięstwo w sporze z bankiem?

Ryzyko przegranej w sporze sądowym z bankiem da się znacznie zminimalizować. Kluczem jest wybór dobrej kancelarii, która składa się z zespołu profesjonalnych pełnomocników i skupia na sprawach frankowych, a nie zajmuje się nimi jedynie dodatkowo. W ten sposób masz pewność, że prawnicy, z których pomocy korzystasz, znają nie tylko wzory umów od poszczególnych banków, ale również wiedzą, jakich działań podejmują się instytucje finansowe, aby zwiększyć swoje szanse w sporze.

Dlaczego frankowicze przegrywają z bankami? Najczęściej to właśnie złe przeprowadzenie procesu sądowego. Twoje szanse w sporze obniża brak profesjonalnego wsparcia. Pamiętaj, że działania przeciwko bankowi muszą być przeprowadzone zdecydowanie już od pierwszego kontaktu z instytucją, a jeśli zapomnisz podnieść określonych zarzutów w postępowaniu, błędu może nie dać się cofnąć.

Z tych względów nie ryzykuj. Zweryfikuj szerokie doświadczenie naszej Kancelarii w sprawach frankowych, zapoznając się z opisami wygrywanych przez nas spraw. Jeśli zdecydujesz się na współpracę, zajmiemy się wszystkim za Ciebie. Przeprowadzimy analizę umowy i przedstawimy dostępne możliwości działania, a gdy pozwiesz bank – będziemy reprezentować Cię przed sądem i upewnimy się, że w sprawie zostały podjęte wszystkie dostępne kroki.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu