Rok 2021 zakończyliśmy z przytupem, co warto jeszcze powspominać. Mamy nadzieję, że 2022 rok również będzie pełen sukcesów w sprawach związanych z kredytami pseudowalutowymi. Tym razem chcielibyśmy krótko opisać sprawę przeciwko Getin Noble Bank S.A., która zakończyła się ustaleniem nieważności umowy kredytowej.
Zanim opowiemy nieco więcej o niniejszej sprawie, zacznijmy od opisania wyroku Sądu. Otóż dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzonej, przed Sądem Okręgowym w Katowicach, pod sygn. akt II C 539/20, SSO Lech Skórski wydał wyrok ustalający nieważność umowy kredytowej zawartej przez naszych Klientów z Getin Noble Bankiem S.A.
To bardzo dobra wiadomość dla naszych Klientów, którzy od dawna zmagali się z kredytem wyrażonych we frankach. Nietrudno domyślić się, że spłacanie „kredytu we frankach” w negatywny sposób wpływało nie tylko na ich domowy budżet, ale też na poczucie finansowego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego każda wygrana „sprawa frankowa” jest dla nas tak dużą radością.
Na rzecz Kredytobiorców zasądzono kwotę 558 095,31 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 17 lipca 2020 r. (od dnia doręczenia pozwu). Dodatkowo Bank obciążono w całości kosztami postępowania. Na rzecz Powodów zasądzono kwotę 11 834,00 zł.
Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że wyrok w tej sprawie wydano już na drugiej rozprawie. Błędne jest więc przeświadczenie, jakoby sprawy związane z kredytami CHF miały toczyć się latami. Coraz częściej Sądy wydają wyroki już na pierwszej czy na drugiej rozprawie, co znacząco skraca czas całego postępowania.
Jedynym problemem na chwilę obecną jest czas oczekiwania na pierwszą rozprawę, jednak od niedawna zauważamy, że rozprawy te odbywają się nawet kilka miesięcy po złożeniu pozwu. Jest to bardzo istotna informacja dla wszystkich osób, które przez cały czas spłacają kredyt powiązany z frankami i nie zdecydowały się na walkę z bankiem. Nie tylko z uwagi na coraz krótszy czas oczekiwania na rozprawę i wyrok, ale też z uwagi na fakt, że w ponad 90 proc. przypadków Sądy orzekają na rzecz kredytobiorców, warto zdecydować się na złożenie pozwu.
W toku niniejszego postępowania naszą uwagę zwróciło kilka innych, bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim w ramach postępowania dowodowego Sąd przesłuchał Kredytobiorców, czyli naszych Klientów. Jednocześnie jednak większość wniosków dowodowych zgłoszonych przez bank została pominięta. Obecnie coraz częściej Sądy odrzucają tego typu wnioski dowodowe, składane przez banki – głównie z tego powodu, że mają one na celu jedynie przedłużenie postępowania, a na sam jego przebieg mają niewielki wpływ. Sąd zdecydował się również na przesłuchanie świadka, którego zeznania nie wniosły nic nowego do sprawy.
Warto także podkreślić, że w toku postępowania bank nie złożył oświadczeń o potrąceniu lub skorzystaniu z prawa zatrzymania. To kolejna już dobra wiadomość dla naszych Klientów!
Na ten moment wyrok nie jest prawomocny, w związku z czym nadal oczekujemy na to, co zrobi bank. Nawet jeśli bank zdecyduje się na apelację, nie mamy się czego obawiać – sprawiedliwość jest bowiem w całości po stronie kredytobiorców.
Podobnie jak w przypadku dwóch innych spraw, o których pisaliśmy niedawno, tak i tym razem Sąd zdecydował się na zastosowanie teorii dwóch kondykcji. Powoli staje się to przyjemną tradycją.
Oczywiście Sądy nadal mogą odwoływać się również do teorii salda, niemniej jednak warto zauważyć pewną kwestię. Otóż w maju 2021 roku, kiedy to wiele osób czekało na istotne orzeczenia w sprawach związanych z kredytami CHF, Sąd Najwyższy odniósł się do kwestii dwóch teorii i orzekł, że w razie stwierdzenia nieważności umowy kredytu CHF, zaleca się, aby obydwie strony sporu rozliczyły się ze sobą na podstawie teorii dwóch kondykcji.
Przypomnijmy krótko, że – zgodnie z teorią dwóch kondykcji – każde z roszczeń jest rozpatrywane przez Sąd osobno. Dodatkowo strony muszą wykazać się pewną aktywnością, aby roszczenia te zostały w ogóle uwzględnione. Jak pokazuje nasza praktyka, wykorzystanie teorii dwóch kondykcji jest bardzo korzystne dla kredytobiorców, walczących o odfrankowienie kredytu lub unieważnienie „kredytu we frankach".
Po więcej informacji na temat tego, jak unieważnić lub odfrankowić swoją umowę indeksowaną, a także denominowaną do franka szwajcarskiego, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem adwokatów i radców prawnych, niosących pomoc frankowiczom, pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy kierować umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.