UDOSTĘPNIJ

Czy można podważyć ugodę frankową z bankiem?

2024-04-03

Sprawy frankowe to bardzo skomplikowane – zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym – postępowania. Nic dziwnego, że osoby niemające wiedzy prawniczej nie zawsze są w stanie rzetelnie ocenić opłacalność przyjęcia propozycji ugodowej złożonej przez bank. Z tego powodu liczba osób podpisujących ugody z instytucjami finansowymi w sprawach frankowych  jest spora. Często po czasie frankowicze zaczynają się zastanawiać, czy dobrze zrobili, decydując się na taki krok. Czy da się skutecznie podważyć ugodę frankową z bankiem?

Na czym polega ugoda z bankiem?

Ugoda to rodzaj umowy zawieranej z bankiem, której przedmiotem jest dalsza spłata kredytu w CHF. Prawo cywilne wprowadza zasadę swobody umów, dlatego ugody mogą być konstruowane zgodnie z wolą stron, o ile tylko będą zgodne z prawem. Najważniejsze w przypadku tego typu umowy jest takie uregulowane kluczowych spraw dotyczących kredytu, aby obie strony były z rozwiązania zadowolone. Jeśli którakolwiek ma wątpliwości co do jej zakresu, może przecież zrezygnować z ugody i podjąć inne kroki prawne.

Ugody z frankowiczami są dla banków korzystniejsze niż procesy sądowe. Wszystko dlatego, że zysk po stronie konsumentów jest w tym przypadku zdecydowanie mniejszy. Dodatkowo umowa dalej obowiązuje i nie ma mowy o uwolnieniu się kredytobiorców od zobowiązania. Banki mają świadomość, że w sądzie ich szanse na sukces byłyby minimalne, dlatego ugoda jest dla nich szansą na zmniejszenie swoich zobowiązań. Dodatkowo w ten sposób nie muszą też ponosić kosztów procesu, które – w przypadku tak wysokich, jak w odniesieniu do kredytów frankowych wartości przedmiotu sporu – bywają znaczne.

Z punktu widzenia frankowiczów jedyną zaletą podpisania ugody z bankiem jest najczęściej szybkie zakończenie sprawy. Kredytobiorcy mogą co prawda uzyskać trochę lepsze warunki dalszego wykonania umowy kredytu, w tym umorzenie części zobowiązania, jednak korzyść jest w tym przypadku o wiele niższa niż w przypadku odfrankowienia albo unieważnienia kredytu we frankach. Trzeba pamiętać, że ugoda z bankiem pozwala odzyskać tylko część środków.

Czy da się podważyć ugodę z bankiem po jej podpisaniu?

Niestety, nie wszyscy frankowicze wiedzą, jak wygląda sytuacja z ugodami oferowanymi przez banki. Z tego powodu spora część z nich decyduje się na przyjęcie propozycji polubownego rozwiązania sporu bez konsultacji z prawnikiem, a dopiero po czasie żałuje swojej decyzji. Najczęściej prędzej czy później kredytobiorcy, którzy podpisali ugodę z bankiem, zdają sobie sprawę, że umowa wcale nie była tak korzystna, jak się to pierwotnie wydawało.

Na szczęście w takiej sytuacji nie wszystko stracone. Kredytobiorca ma prawo zarzucić bankowi, że nie zostały mu jasno wytłumaczone warunki ugody i dlatego nie miał on kompletnej wiedzy w zakresie jej skutków. Inne istotne argumenty, które mogą pomóc podważyć umowę, to brak realnego wpływu na treść postanowień ugody oraz niepoinformowanie konsumenta o ryzyku związanym z pozwaniem go przez bank o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Jak skutecznie podważyć ugodę z bankiem?

Warto pamiętać, że skuteczność działań podjętych w celu podważenia ugody zawartej z bankiem w dużej mierze zależy od tego, czy skorzystasz w tym zakresie ze wsparcia doświadczonych w sprawach frankowych prawników. Mocne argumenty są bardzo ważne, ponieważ jeśli sąd dojdzie do przekonania, że w umowie doszło do nieprawidłowości, może stwierdzić jej nieważność albo bezskuteczność.

Jeśli podpisałeś ugodę z bankiem i po czasie zastanawiasz się, czy dobrze zrobiłeś, skontaktuj się z nami i omów szczegóły swojej sprawy. Aby skutecznie podważyć ugodę podpisaną z bankiem, trzeba szczegółowo przeanalizować jej treść. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy występują w niej nieprawidłowo skonstruowane postanowienia i na tej podstawie ustalić możliwe ścieżki działania.

Podobnie jak w przypadku spraw o ustalenie nieważności kredytu w CHF, również w zakresie podważania ugód z bankami nie ma co liczyć na dobrowolne uznanie swojej winy przez instytucję finansową. Aby uzyskać zamierzony efekt i uwolnić się od skutków ugody, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować na batalię sądową.

Jeśli uda się skutecznie podważyć umowę, dla frankowicza otworzy się droga do walki o ustalenie nieważności kredytu. Mimo że będzie się to wiązało z kolejnym procesem sądowym i koniecznością poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na sprawę, to jedyna droga do naprawienia błędu i uzyskania pełnych korzyści.

Czy warto przyjąć propozycję ugodową banku?

Uwolnienie się od skutków ugody podpisanej z bankiem jest czasochłonne, ale w niektórych przypadkach możliwe. Z punktu widzenia kredytobiorców najlepszym rozwiązaniem jest jednak najczęściej uprzednie przemyślenie swojej strategii i odrzucenie propozycji ugodowej instytucji od razu. Rezygnując z podpisania takiej umowy, oszczędzasz sobie nerwów i stresu związanego z wydłużonym procesem walki z bankiem o pozbawienie jej skutków.

Warto pamiętać, że zdecydowana większość ugód oferowanych przez banki zawiera tylko pozorne korzyści. Nawet jeśli zaproponowany kurs przeliczenia wydaje się atrakcyjny, to trzeba pamiętać, że tak czy inaczej kredytobiorca wpłaci do banku średnio dwa razy tyle, ile pożyczył. W przypadku ustalenia nieważności umowy doszłoby do sytuacji, w której konsument nie tylko uwolniłby się od zobowiązania, ale również uzyskał wysoki zwrot. Jego koszty związane z kredytem ograniczyłyby się tylko do wysokości kapitału, który przed laty udostępnił mu bank, ponieważ strony musiałyby zwrócić sobie wzajemne świadczenia.

Przed podpisaniem ugody frankowicz musi pamiętać, że co do zasady przyjęcie propozycji ugodowej banku pozbawia go prawa do późniejszego pozwania instytucji. To ogromna strata, bo już teraz szanse na wygraną w sporze z instytucją o ustalenie nieważności kredytu w CHF są bardzo wysokie. W przyszłości statystyki mogą się jeszcze poprawiać, a nowe wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mają szansę przynieść kredytobiorcom kolejne możliwości, w tym w zakresie dodatkowych roszczeń kierowanych w stronę banków.

W tych okolicznościach nie warto podejmować pochopnych decyzji. Zdecydowanie lepiej przed podpisaniem ugody oferowanej przez bank przekazać ją do analizy doświadczonym prawnikom wraz z umową kredytu. W naszej Kancelarii przeprowadzimy porównanie opłacalności każdego z rozwiązań i przekażemy rekomendacje co do najbardziej opłacalnego sposobu działania. Jeśli zdecydujesz się pozwać bank, będziemy wspierać Cię na każdym etapie procesu, a wszystkie czynności formalne spoczną na naszych barkach. W ten sposób masz pewność, że decyzja co do wybranego sposobu działania będzie oparta na rzetelnych podstawach, a Ty zyskasz możliwość zdecydowanego sprzeciwienia się bankowi, nawet jeśli nie masz wiedzy ani doświadczenia w sprawach frankowych.

Skontaktuj się z nami zarówno, jeśli spłacasz kredyt w CHF i zastanawiasz się, jakie czynności możesz w związku z tym podjąć przeciwko bankowi, jak i gdy chcesz spróbować podważyć podpisaną ugodę z bankiem albo potrzebujesz wsparcia w już toczącym się procesie.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu