UDOSTĘPNIJ

Kolejna sprawa przeciwko Bankowi Millennium zakończona po naszej myśli

2024-03-07

Nasza Kancelaria regularnie wspiera klientów Banku Millennium w walce o swoje prawa w zakresie kredytu frankowego. We wrześniu 2023 roku odnieśliśmy kolejny sukces. Podważona umowa została uznana za nieważną, a frankowicze uzyskali wysoki zwrot. Prezentujemy szczegóły sprawy.

Bank nie dopełnił obowiązków informacyjnych w toku procesu zawierania umowy

Powodowie w 2008 roku zawarli z pozwanym umowę o kredyt hipoteczny w wysokości 184 865 złotych. W jej treści nie podano kwoty kredytu we franku szwajcarskim. Bank zastrzegł, że kwota wypłacanych środków będzie przeliczana na walutę, do której jest indeksowany kredyt, zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w banku w dniu uruchomienia kredytu.

W tej sytuacji w umowie nie doszło od ustalenia wysokości kursu dla CHF/PLN. Pozwany nigdy nie udostępnił powodom środków we franku szwajcarskim. Zawarta umowa stanowiła wzorzec, a jego treść została zredagowana jednostronnie przez pozwanego. Powodowie nie zostali poinformowani, że z umową wiąże się nieograniczone ryzyko walutowe, które ponosić będą wyłącznie oni. Pozwany jednostronnie ustalał wysokość zobowiązania strony powodowej w odniesieniu do każdej z rat, jak i salda kredytu.

Nieprawidłowości zwróciły uwagę frankowiczów, którzy zdecydowali się przeprowadzić analizę sprawy, a później pozwać bank.

Sąd Okręgowy potwierdził nasze zarzuty wskazane w pozwie

Po rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy nie miał wątpliwości, że umowa nie odpowiadała wymaganiom art. 69 ustawy prawo bankowe.

Umowa kredytu powinna określać kwotę kredytu i zasady spłaty, a kredytobiorca – zobowiązywać się do zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty. W wypadku tej umowy saldo kredytu nie było znane w chwili jej zawarcia. Kredytem wykorzystanym w tej umowie nie była kwota w złotych, tylko kwota wyrażona w CHF, którą dopiero kredytodawca ustalał w dniu uruchomienia kredytu, stosując ustalony przez siebie kurs kupna CHF. Powodowie nie znali zatem wysokości rat, bo ustalano je na podstawie salda wyrażonego w CHF – następnie przeliczanego na złote.

Tak ustalony stan faktyczny i prawny uzasadnił uznanie sporych klauzul za abuzywne. Sąd rozstrzygnął, że umowa bez niedozwolonych postanowień nie mogłaby obowiązywać, bowiem bez nich byłaby sprzeczna z naturą (właściwością) stosunku prawnego, który strony nawiązały. Z tych względów zawarta przez strony umowa kredytu była od początku nieważna.

Wyrok nie zaskoczył

Po rozpoznaniu sprawy o sygn. akt I C 172/23 Sąd Okręgowy w Częstochowie, I Wydział Cywilny, którego przewodniczącą była SSO Lidia Dudek, wydał wyrok, w którym:

  • ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny zawarta w dniu 10 lipca 2008 roku między powodami a pozwanym jest nieważna;
  • zasądził od pozwanego na rzecz powodów łącznie 209 033,58 złotych z ustawowymi odsetkami za opóźnienie;
  • przyznał powodom kwotę 11 834 złote tytułem zwrotu kosztów procesu.  

To kolejny sukces naszej Kancelarii w sprawie przeciwko Bankowi Millennium. Jeśli zawarłeś umowę o kredyt w CHF z tą instytucją i zastanawiasz się, jakie kroki prawne możesz podjąć, skontaktuj się z nami i przeprowadź jej analizę.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu