UDOSTĘPNIJ

Ile czasu trwa postępowanie w sprawach frankowych?

2023-06-23

Postanowiłeś złożyć pozew przeciwko bankowi w sprawie związanej z kredytem walutowym? A może cały czas zastanawiasz się, czy składanie pozwu ma sens, skoro czas oczekiwania na wyrok może być bardzo długi? Co sprawia, że prawidłowo skonstruowany pozew frankowy jest tak ważny?  Dowiedz się, jaki jest czas trwania sprawy frankowej, jakie czynniki mogą mieć wpływ na skrócenie lub wydłużenie postępowania i co możesz zrobić, aby Twoja sprawa trwała możliwie jak najkrócej.  Przy okazji dowiesz się, ile kosztuje sprawa frankowa.

Co wpływa na długość trwania sprawy kredytu we frankach?

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na czas trwania sprawy frankowej. Jednym z nich jest to, ile pozwów w sprawach związanych z kredytami walutowymi wpływa do konkretnego sądu. Nie jest tajemnicą, że jednym z sądów, w których postępowanie trwa najdłużej, jest Sąd Okręgowy w Warszawie. Jest to spowodowane między innymi tym, że właśnie w tym sądzie powstał specjalny wydział, który zajmuje się wyłącznie sprawami frankowymi. 

Wiele osób składa pozwy właśnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a nie w miejscu swojego zamieszkania, licząc na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku. Jest to częściowo uzasadnione, ponieważ sędziowie z SO w Warszawie mają już duże doświadczenie w orzekaniu w sprawach CHF. W mniejszych miastach liczba pozwów w tych sprawach nie jest tak duża, przez co sędziowie mogą – ale nie muszą – orzekać mniej trafnie. 

Wbrew pozorom wybór sądu, w którym ma zostać złożony pozew frankowy, jest skomplikowaną kwestią. Właśnie dlatego warto omówić to ze swoim pełnomocnikiem, ponieważ wybór sądu może w istotny sposób wpłynąć nie tylko na wyrok, ale też na czas trwania postępowania. 

Pozew frankowy – stopień skomplikowania sprawy a długość sprawy

Na to, jak długo będzie trwało postępowanie, wpływa również stopień skomplikowania sprawy. Wydawać by się mogło, że w sytuacjach, gdy powód wnosi o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu, wszystkie postępowania są bardzo podobne. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście, im mniej skomplikowana jest sprawa, tym krócej będzie trwało oczekiwanie na wyrok. 

Duże znaczenie ma to, w jaki sposób sąd zdecyduje się prowadzić proces, a także wykorzystanie jakich dowodów będzie uznane za konieczne. Im mniej świadków do przesłuchania i dowodów do przeanalizowania, tym krótszy będzie czas trwania sprawy frankowej. Należy także mieć świadomość, że kiedy dana sprawa jest bardzo złożona, konieczna może okazać się opinia biegłego sądowego. To z kolei może przedłużyć postępowanie nawet o kilka miesięcy. 

Ile średnio trwa postępowanie w sprawach frankowych w naszej Kancelarii? 

Postępowanie w sprawie frankowej może trwać od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. W ostatnich miesiącach można jednak zauważyć, że sędziowie coraz sprawniej orzekają w takich sprawach, a czas oczekiwania jest o wiele krótszy, niż jeszcze kilka lat temu. 

Wykorzystujemy wszystkie dostępne metody, które pozwalają na skrócenie postępowania. 

  • Ogromne znaczenie ma analiza umowy kredytowej i profesjonalne przygotowanie pozwu, ponieważ jakiekolwiek nieścisłości mogą doprowadzić do przesunięcia rozprawy. 
  • Istotny jest także wybór sądu, w którym złożony zostanie pozew. Jeśli jest to możliwe, po rozmowie z klientem staramy się wybierać sądy, w przypadku których są duże szanse na to, że postępowanie będzie trwało możliwie jak najkrócej. 

Wygranie sprawy frankowej zajęło nam zalewie sześć miesięcy!

W tym miejscu warto wspomnieć o sprawie prowadzonej przez naszą Kancelarię w ostatnim czasie. Wygrana zajęła zaledwie sześć miesięcy, co jest doskonałym wynikiem. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i że nasz klient w tak krótkim czasie otrzymał pozytywne rozpatrzenie swojej sprawy. 

Mowa tutaj o sprawie II C 378/21 przeciwko Credit Agricole (dawny LUKAS), która rozpatrywana była przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku wielu innych sądów czas oczekiwania na wyrok może być dłuższy. 

Ile kosztuje sprawa frankowa? 

Zastanawiasz się, ile kosztuje sprawa frankowa? Nie masz pewności, na jakie koszty musisz przygotować się w związku ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi? 

Koszt prowadzenia sprawy frankowej może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • wybrana przez klienta kancelaria prawna, 
  • skomplikowanie sprawy, 
  • czas i nakład pracy poświęcony przez prawnika, 
  • koszty sądowe, 
  • ewentualne opłaty za ekspertyzy i inne niezbędne materiały.

Zazwyczaj kancelarie prawne ustalają swoje stawki za usługi prawne na podstawie czasu poświęconego na sprawę lub w oparciu o umowę o wynagrodzeniu. Może to obejmować opłaty za konsultacje, analizę dokumentów, przygotowanie pism procesowych, reprezentację przed sądem itp.

Ze względu na złożoność spraw frankowych i ich indywidualny charakter, koszty mogą być różne dla każdej konkretnej sprawy. Przed rozpoczęciem postępowania sądowego związane z kredytem we frankach szwajcarskich, zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie, który będzie w stanie oszacować koszty prowadzenia sprawy na podstawie indywidualnych okoliczności. 

Najczęściej koszt pierwszej konsultacji wynosi kilkaset złotych – a w trakcie spotkania dowiesz się, na jaki koszt całkowity musisz się przygotować, jeśli chcesz wygrać z bankiem. Bardzo często kancelarie pobierają pewien procent od wygranej – czyli od kwoty, którą bank zwraca kredytobiorcy. 

Wiesz już, ile kosztuje sprawa frankowa. Pamiętaj jednak, że w przypadku wygranej masz szansę na odzyskanie sporej kwoty, którą dotychczas wpłaciłeś do banku. Co więcej, to strona przegrana pokryje wszystkie koszty postępowania. A zatem koszty sprawy frankowej mogą okazać się dla Ciebie niewielkie – a szansa na to, że odzyskasz sporą część spłaconego już kapitału, jest bardzo duża. W efekcie nic nie stracisz, a sporo zyskasz. 

Pozew frankowy – o ile czasu wydłuża się sprawa frankowa w przypadku apelacji banku?

Jednym z powodów, które dodatkowo mogą wpłynąć na wydłużenie postępowania, jest apelacja banku. Nie jest tajemnicą, że opłacalne dla banków jest przedłużanie postępowania. Z tego powodu banki często powołują wielu świadków, gdyż ich przesłuchanie dodatkowo wydłuża czas trwania sprawy frankowej. Jeśli bank zdecyduje się na złożenie apelacji, cała sprawa również się wydłuży. 

  • Wygrana powoda z pierwszej instancji jest dużym sukcesem i ważnym krokiem w kierunku uzyskania korzystnego wyroku, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank zdecyduje się na złożenie apelacji. 
  • Oczekiwanie na wyrok Sądu Apelacyjnego również może potrwać, ponieważ niezbędne jest między innymi przygotowanie uzasadnienia, złożenie apelacji i przekazanie jej do sądu drugiej instancji. 
  • Później następuje oczekiwanie na rozpatrzenie sprawy. Czas oczekiwania wynosi tutaj od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Istnieje jednak szansa, że oczekiwanie na rozpatrzenie apelacji nie będzie zajmowało tak dużo czasu, gdyż – w związku z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego – sąd nie musi już rozstrzygać apelacji w składzie trzech sędziów. 

Pamiętaj o możliwości złożenia wniosku o zabezpieczenie roszczenia razem z pozwem frankowym

Choć długi czas trwania sprawy frankowej jest problematyczny dla kredytobiorców, warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie roszczenia. Jeśli wniosek taki zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd, kredytobiorca zostanie zwolniony z konieczności spłacania zobowiązania na czas trwania postępowania. 

  • Dzięki wnioskowi o zabezpieczenie roszczenia nie musisz spłacać kredytu w oczekiwaniu na pierwszą rozprawę. 
  • W ten sposób czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez sąd nie będzie problemem – Twoje finanse będą w tym czasie bezpieczne. 

Takie rozwiązanie jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla kredytobiorcy, dlatego coraz częściej pełnomocnicy zachęcają klientów do skorzystania z tej możliwości. Dzięki wnioskowi o zabezpieczenie roszczenia czas trwania sprawy nie będzie miał tak kluczowego znaczenia dla kredytobiorcy, ponieważ nie będzie on zobowiązany do spłacania rat przed uzyskaniem wyroku. 

Pozew frankowy – nie warto zwlekać z jego złożeniem!

Długi czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy frankowej jest jednym z powodów, dla których wiele osób nie decyduje się na złożenie pozwu. Należy jednak pamiętać, że obecność kredytobiorcy podczas rozpraw w wielu przypadkach nie jest konieczna, a wszystkim zajmuje się pełnomocnik. Biorąc pod uwagę, że sądy coraz sprawniej orzekają w sprawach frankowych, istnieje spora szansa, że postępowanie nie będzie trwało zbyt długo. 

Decydując się na skorzystanie z pomocy Kancelarii, która specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami walutowymi, można liczyć na to, że cały proces zostanie przeprowadzony w taki sposób, aby postępowanie trwało możliwie jak najkrócej. Na koniec warto również dodać, że obecnie kredytobiorcy wygrywają ponad 90% spraw, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, że warto podjąć walkę o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy