UDOSTĘPNIJ

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

2024-04-03

Ochrona konsumentów na mocy przepisów unijnych sprawia, że osoby fizyczne spłacające kredyt frankowy mogą bez problemu wziąć sprawy w swoje ręce, pozwać bank i w ten sposób uwolnić się od zobowiązania. Problem pojawia się, gdy kredytobiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zaciągnął kredyt na cel częściowo z nią powiązany. Czy dla takich osób istnieje możliwość walki o ustalenie nieważności kredytu w CHF? Doradzamy, jak przeprowadzić taką sprawę, aby zwiększyć szanse na korzystne rozstrzygnięcie.

Czy przedsiębiorca może unieważnić umowę o kredyt w CHF?

Frankowicze-konsumenci mogą liczyć na ochronę znacznie dalej idącą niż znajdujący się w analogicznej sytuacji przedsiębiorcy. Wszystko dzięki dyrektywie unijnej 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, która uzasadniania stwierdzenie abuzywności kluczowych dla takich umów klauzul.

Przedsiębiorcy nie są objęci zakresem wspomnianego aktu prawnego. Mimo to mogą dochodzić swoich praw i żądać ustalenia nieważności umowy kredytowej przed sądem. Potwierdzają to orzeczenia Sądu Najwyższego, które dopuszczają takie roszczenia na podstawie art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 353 kodeksu cywilnego.

Warto też pamiętać, że sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie przesądza jeszcze, że w związku z zaciągniętym kredytem frankowicz nie działał jako konsument. Będzie tak w szczególności w sytuacji, gdy finansowanie zostało wykorzystane na nieruchomość przeznaczoną jako miejsce zamieszkania rodziny. 

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza – kluczowe są mocne argumenty

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz skutecznie pozwać bank, musisz przygotować mocne argumenty. W procesie sądowym instytucja finansowa z pewnością postara się podnieść zarzut braku statusu konsumenta w związku z zaciągniętym zobowiązaniem. Aby wygrać, trzeba go skutecznie obalić.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą albo miałeś taki status w chwili podpisywania umowy kredytu, ale finansowanie wykorzystałeś na cel, który nie jest z nią związany, możesz starać się wykazać, że w umowie występowałeś jako osoba fizyczna. Bank z pewnością będzie starał się udowodnić sytuację odwrotną, zwłaszcza jeśli na terenie kupionej na kredyt nieruchomości zarejestrowałeś swoją działalność gospodarczą czy gdy obecnie ją wynajmujesz. Obalenie zarzutów instytucji stanowi wyzwanie, ale nie jest niemożliwe.

W sytuacji, gdy w zakresie umowy działałeś jako przedsiębiorca, również masz szansę na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Prawo traktuje przedsiębiorców jako profesjonalistów, jednak pod uwagę brany jest tu też przedmiot prowadzonego biznesu. To naturalne, że osoba wykonująca działalność gospodarczą w innej branży niż bankowość znajdzie się w gorszej pozycji, niż wyspecjalizowany w sektorze finansów bank. W jej przypadku niewiedza o skutkach zaciągniętego kredytu może być uzasadniona, zwłaszcza że instytucje finansowe dopuściły się w tym zakresie znacznych nadużyć.

W toku procesu trzeba podnieść, że na mocy umowy doszło do nieuprawnionego zróżnicowania praw oraz praktycznego przeniesienia wszelkiego ryzyka na kredytobiorcę. Przedsiębiorca może się na tej podstawie powołać przed sądem na naruszenie granicy swobody umów oraz podnosić, że zawarta umowa jest sprzeczna z art. 69 ustawy prawo bankowe, ponieważ nie obejmuje typowych cech dla umowy kredytu, w tym nie określa jasno kwoty finansowania. Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcie zależy od tego, jak sąd oceni stan faktyczny i prawny konkretnej sprawy, ale warto podkreślić, że wyroki, w których przedsiębiorcy wygrywają z bankami, nie należą do rzadkości.

Przedawnienie roszczenia w przypadku kredytu frankowego przedsiębiorcy

Prowadzenie sprawy o ustalenie nieważności umowy kredytu zawartej przez przedsiębiorcę to wyzwanie zdecydowanie większe niż w przypadku analogicznego postępowania co do konsumenta. W tym przypadku trzeba pamiętać również o różnicy w zakresie terminu przedawnienia roszczenia.

Te w przypadku przedsiębiorców przedawniają się po upływie 3 lat, dlatego takie osoby mogą dochodzić zwrotu uiszczonych w wykonaniu umowy rat tylko za ostatnie trzy lata. To znaczna różnica w porównaniu do konsumentów, którzy korzystają z dziesięcioletniego terminu przedawnienia. Można się jednak spodziewać, że w przyszłości orzecznictwo sądowe co do przedawnienia roszczeń frankowiczów-przedsiębiorców ulegnie zmianie.

Ile trwa postępowanie o unieważnienie kredytu w CHF zaciągniętego przez przedsiębiorcę?

Postępowania frankowe w przypadku konsumentów są w ostatnim czasie coraz bardziej powtarzalne. Taki stan rzeczy bezpośrednio wpływa na przyspieszenie rozpatrywania takich spraw. Obecnie postępowanie w I Instancji dotyczące ustalenia nieważności kredytu w CHF może się skończyć już w ciągu kilku miesięcy.

Sytuacja wygląda trochę inaczej, jeśli chodzi o przedsiębiorców. Taka sprawa najczęściej okazuje się bardziej złożona niż w przypadku konsumentów. Sąd musi nie tylko przeanalizować dodatkowe aspekty powiązane ze statusem prawnym powoda, ale również odpowiednio dopasować orzecznictwo, które nie we wszystkich aspektach jest jeszcze ugruntowane, do stanu faktycznego i prawnego sprawy. Dodatkowo w sporach przedsiębiorców z bankami częściej niż w przypadku frankowiczów-konsumentów dochodzi do dopuszczenia dowodu z opinii biegłego, co dodatkowo wydłuża postępowanie.

Czy warto walczyć o unieważnienie umowy, gdy status konsumenta jest wątpliwy?

Obawiasz się, że Twój status konsumenta w związku z zaciągniętym kredytem w CHF może być podważony przez bank? Nie warto z góry negatywnie nastawiać się do sprawy. Nie jesteś pierwszym kredytobiorcą, który mierzy się z takimi wątpliwościami. W każdym przypadku warto przeprowadzić analizę swojej umowy kredytu w CHF i na tej podstawie podjąć decyzję co do dalszych kroków.

Specjaliści z naszej Kancelarii zweryfikują dokumenty sprawy oraz jej stan faktyczny i prawny. W ten sposób ustalą, czy mimo prowadzenia działalności gospodarczej masz szansę na skuteczne pozwanie banku i unieważnienie swojego kredytu.

Powodzenie sprawy dotyczącej kredytu w CHF w przypadku, gdy status konsumenta w związku z umową jest wątpliwy, w dużej mierze zależy od podjętych działań. Doświadczeni w sprawach frankowych profesjonalni pełnomocnicy znają zagrywki banków i dzięki temu są w stanie odpowiednio na nie reagować. W praktyce sądowniczej zostało już wydanych wiele wyroków, które umożliwiają osobom prowadzącym działalność gospodarczą walkę o swoje prawa w związku z zaciągniętym kredytem frankowym. Decydując się na współpracę z nami, możesz mieć pewność, że wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości, aby wykazać zasadność Twoich roszczeń.

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza to połączenie, które – podobnie jak w przypadku konsumentów – może doprowadzić do ustalenia nieważności umowy. Obecnie to banki przegrywają zdecydowaną większość spraw, dlatego ze złożeniem pozwu nie warto czekać. Przed podjęciem kroków formalnych pamiętaj, aby zadbać o profesjonalne wsparcie.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu