UDOSTĘPNIJ

Nasi klienci cieszą się z wygranej przeciwko PKO Bank Polski

2023-03-23

W lutym 2023 roku udało nam się osiągnąć kolejny sukces. W imieniu naszych klientów złożyliśmy pozew przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bank Polski S.A. w Warszawie dotyczący umowy zawartej z Nordea Bank Polska S.A. z siedzibą w Gdyni. Sąd uznał naszą argumentację i ustalił nieważność zobowiązania. Sprawdź, dlaczego klauzule w umowie zostały uznane za niedozwolone.

Stan faktyczny sprawy

Powodowie zawarli z poprzednikiem prawnym strony pozwanej Nordea Bank Polska S.A. w Gdyni umowę o kredyt denominowany udzielony w złotych, w kwocie stanowiącej równowartość 59 469 CHF, jednak nie więcej niż 155 tysięcy złotych.

W postanowieniach umowy wskazano, że kwota kredytu wypłacona w złotych zostanie określona poprzez przeliczenie na PLN kwoty wyrażonej w walucie, w której kredyt jest denominowany, według kursu kupna tej waluty zgodnie z Tabela kursów obowiązującą w banku w dniu uruchomienia środków w momencie dokonywania przeliczeń kursowych.

Powodowie podpisali informację o ryzyku zmiennej stopy procentowej oraz ryzyku kursowym. Zostali poinformowani, że są narażeni na ryzyko zmiany kursów walut oraz ryzyko zmiany wysokości spreadu walutowego. Dodatkowo udzielono im informacji, że zaciągnięcie kredytu związanego z walutą obcą może w długim okresie okazać się droższe na skutek wzrostu kursów walutowych lub zmiany stóp procentowych.

Naszych klientów zachęcano do zapoznania się z danymi historycznymi dotyczącymi wahań kursu oraz wysokości stóp referencyjnych dla danej waluty, jednak nie przedstawiono im żadnych prezentacji w tym zakresie i nie wytłumaczono praktycznego znaczenia tych informacji.

Kredytobiorcy zgłosili się do nas, żeby sprawdzić, czy w tych okolicznościach mogą liczyć na unieważnienie bądź odfrankowienie kredytu.

Argumentacja prawna sądu zgodna z naszymi zarzutami do umowy

W imieniu naszych klientów złożyliśmy pozew frankowy. Po jego rozpatrzeniu sąd uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie w całości.

W uzasadnieniu orzeczenia wskazał, że kursy kupna i sprzedaży CHF określone w tabeli kursowej wpływały bezpośrednio na wysokość obciążania finansowego powodów z tytułu umowy kredytu. Takie ukształtowanie klauzuli waloryzacyjnej z pewnością naruszało w sposób rażący interesy kredytobiorców jako konsumentów. Brak możliwości określenia potencjalnej wysokości kursów kupna i sprzedaży CHF, od których zależała wysokość salda kredytu wyrażonego w CHF oraz wysokość rat kredytu wyrażonych w CHF i spłacanych w walucie PLN, nie pozwalał powodom na racjonalną ocenę ekonomicznego obciążenia związanego z umową kredytu oraz uniemożliwiał im weryfikację prawidłowości ustalanych przez Bank kursów kupna i sprzedaży CHF, a tym samym prawidłowości rozmiaru nałożonych na niego obciążeń finansowych z tytułu umowy.

Sąd podkreślił, że w jego ocenie kwestionowane przez powodów klauzule umowne określają główne świadczenia stron. Mechanizm waloryzacji świadczeń z umowy kredytu do waluty obcej wpływa na wysokość rat kredytu w PLN spłacanych przez powodów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że poprzez przeliczenie wnioskowanej kwoty kredytu wypłaconej powodom w walucie PLN dochodzi do ustalenia salda kredytu w walucie CHF, jakie ma zostać przez powodów spłacone, stanowiącego podstawę do ustalenia wysokości poszczególnych rat kapitałowych w walucie CHF.

Wyrokiem ustalono nieważność zobowiązania

Po rozpatrzeniu sprawy Sąd Okręgowy w Krakowie, I Wydział Cywilny, w składzie, którego przewodniczącym był sędzia Piotr Szołdrowski, wydał w dniu 10 lutego 2023 roku wyrok, w którym ustalił, że łącząca strony umowa o kredyt mieszkaniowy Nordea-Habitat zawarta 13 sierpnia 2009 roku pomiędzy naszymi klientami a Nordea Bank Polska S.A. z siedzibą w Gdyni jest nieważna.

Powodowie zyskali również zwrot kosztów procesu. Sąd zasądził na ich rzecz solidarnie od pozwanej Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. kwotę 6434 złote z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty. 

Dzięki współpracy z kancelarią kredytobiorcom udało się skutecznie zawalczyć o swoje prawa. Pomoc dla frankowiczów jest skierowana do wszystkich, którzy cały czas spłacają kredyt frankowy lub do tej pory nie podjęli decyzji o podjęciu formalnych kroków przeciwko bankowi. Zleć nam analizę swojej sprawy i sprawdź, czy w Twojej umowie występują klauzule abuzywne.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu