UDOSTĘPNIJ

Nasi Klienci wygrywają w Katowicach z Bankiem Millennium

2023-08-09

W maju 2023 roku nasza Kancelaria uzyskała kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów toczących spór sądowy w sprawie kredytu frankowego z bankiem Millennium S.A. W orzeczeniu ustalono, że zawarta umowa jest nieważna. Na tej podstawie kredytobiorcy zyskali też zwrot nienależnie pobranych kwot oraz zwrot kosztów procesu.

Kredyt zaciągnięty na budowę domu okazał się pułapką

Powodowie potrzebowali środków finansowych w kwocie 567 000 złotych na budowę domu. W celu uzyskania kredytu powódka udała się do pozwanego banku, do konkretnego pracownika z polecenia znajomych. Doradca poinformował ją, że wraz z mężem nie mają zdolności kredytowej na kredyt w złotówkach, więc zaproponował im kredyt w walucie CHF.

Pracownik podał, że frank szwajcarski stanowi stabilną walutę, a sam kredyt jest korzystny, bo raty tego kredytu są dużo niższe w porównaniu z kredytem w PLN. Doradca zapewniał, że ewentualne wahania kursu waluty będą niewielkie. Powodom nie wyjaśniono, jaką rolę pełni frank szwajcarski w spornej umowie, nie omawiano kwestii ryzyka kursowego ani pojęcia spreadu. Nie przedstawiono im symulacji raty kredytu w przypadku wzrostu waluty CHF.                                 

Nie poinformowano ich również, że wysokość zadłużenia jest uzależniona od kursu waluty ani nie przedstawiono im symulacji raty kredytu w razie jej wzrostu.

Powodowie zapoznali się z zapisami umowy dopiero w dniu jej podpisania. Warunki umowy nie były przez powodów negocjowane, ponieważ pracownik pozwanego oświadczył powodom, że wynegocjował dla nich bardzo korzystne warunki w zakresie marży banku. Spotkanie, na którym doszło do podpisania umowy trwało jedynie około 15 minut. W jego trakcie nie były tłumaczone żadne zagadnienia związane z umową.

Kredytobiorcy mieli wątpliwości co do poprawności zawarcia umowy. Z tego powodu zgłosili się do nas, gdzie otrzymali rekomendację co do pozwania banku.

Sąd nie miał wątpliwości, że istnieją podstawy do ustalenia nieważności umowy

26 maja 2023 roku sąd Okręgowy w Katowicach, przewodniczący sędzia Joanna Kurek-Pachla, wydał wyrok w sprawie o sygn. akt II C 166/22 przeciwko Bankowi Millennium Spółce Akcyjnej w Warszawie.

Ustalono, że umowa o kredyt hipoteczny sporządzona dnia 12 czerwca 2007 roku jest nieważna. Na tej podstawie zasądzono od pozwanego łącznie na rzecz powodów kwoty:

  • 193 946,88 złotych z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 6 kwietnia 2022 roku do dnia zapłaty;
  • 84 355,45 CHF z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 6 kwietnia 2022 roku do dnia zapłaty.

Powodowie zyskali również zwrot kosztów procesu w kwocie 11 834 złote.

W uzasadnieniu orzeczenia sąd przychylił się do naszych argumentów wskazanych w pozwie

Sąd w uzasadnieniu wyroku przypomniał, że za klauzule abuzywne mogą zostać uznane te postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim uzgodnione indywidualnie. Zgodnie z art. 3851 § 3 k.c., nieuzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta – przedsiębiorcę.

Postanowienia indeksacyjne zawarte w spornej umowie zdaniem Sądu spełniały kryteria uznania ich za abuzywne, ponieważ powodowie nie byli w stanie na ich podstawie określić kwoty objętej ich świadczeniem ani zweryfikować prawidłowości kształtowania przez pozwany bank kursów franka szwajcarskiego umieszczanych w Tabeli Kursów. Postanowienia te naruszały też równowagę kontraktową stron umowy, stawiając powodów w znacznie gorszej sytuacji niż pozwanego, co należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy kredytobiorców. Nie ma przy tym znaczenia późniejsze wykonywanie umowy, ponieważ oceny abuzywności postanowienia dokonuje się według stanu z chwili zawarcia umowy.

Sąd podkreślił również, że nie jest możliwe zastąpienie kursu waluty określonego w niedozwolonych postanowieniach umownych innym kursem, w tym średnim kursem walut ogłaszanym przez NBP, nawet gdyby obie strony wyraziły na to zgodę. Z tych względów umowa jest nieważna w całości ze skutkiem ex tunc.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu