UDOSTĘPNIJ

O co pytają w sądzie na rozprawie frankowej?

2023-07-04

Rozprawa w sprawie frankowej może być stresująca dla każdego frankowicza, który do tej pory nie miał styczności z sądową salą. W praktyce nie ma się jednak czego obawiać – sąd pyta o podstawowe okoliczności dla sprawy, a przesłuchanie stron trwa najczęściej kilkanaście minut. Sprawdź, o co pyta sąd na rozprawie frankowej i przekonaj się, że nie warto zwlekać z podjęciem walki o swoje prawa.

Pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej – czego dotyczą? Lista pytań na rozprawę frankową

Podczas każdej rozprawy frankowej padają typowe pytania, które dotyczą okoliczności zawarcia umowy, wiedzy frankowicza o nieprawidłowościach oraz powodów zaciągnięcia kredytu w CHF.

Jeśli czeka Cię przesłuchanie, przygotuj się na odpowiedzi przede wszystkim na pytania takie jak:

  • Kiedy został zaciągnięty kredyt?
  • W jakim celu potrzebowałeś kredytu?
  • Dlaczego wybrałeś franka szwajcarskiego jako walutę kredytu?
  • Czy nieruchomość, której dotyczył kredyt, była wynajmowana?
  • Czy prowadzisz albo prowadziłeś działalność gospodarczą?
  • Czy kredyt był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą?
  • Czy w chwili zaciągnięcia kredytu frankowego miałeś zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu w złotówkach?
  • Skąd dowiedziałeś się o istnieniu produktu takiego jak kredyt frankowy?
  • Czy byłeś namawiany do zaciągnięcia kredytu frankowego?

Wszystkie powyższe pytania zmierzają do ustalenia, czy można stwierdzić, że w umowie kredytu frankowego występowały klauzule abuzywne. Kluczowe znaczenie ma to, czy kredytobiorca miał świadomość występującego ryzyka oraz czy został zmuszony do podpisania umowy np. dlatego, że potrzebował kredytu na zakup nieruchomości, a nie miał zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązania w PLN.

Bank – jako podmiot działający w podmiocie profesjonalnym – miał określone obowiązki informacyjne w stosunku do konsumenta. W szczególności powinien był jasno wytłumaczyć mechanizm działania zobowiązania i przedstawić symulacje ryzyka, które się z nim wiązały.

Istotne są również wszystkie okoliczności związane z procesem podpisywania umowy. W praktyce spraw frankowych wielokrotnie okazuje się, że pracownik banku namawiał klientów na wybór właśnie kredytu w CHF i przekonywał ich, że to rozwiązanie niezwykle korzystne. Kredytobiorcy działali w zaufaniu do instytucji finansowej i nie mieli świadomości, jakie konsekwencje może mieć dla nich podpisanie umowy.

Czasami w toku sprawy frankowej dochodzi również do przesłuchania pracownika banku w celu porównania stanowisk stron co do okoliczności faktycznych sprawy. Sądy coraz częściej pomijają jednak ten dowód, ponieważ wielu doradców nie pracuje już w danej instytucji, a dodatkowo mogą być nieobiektywni albo nie pamiętać konkretnej umowy, jeśli w trakcie swojej kariery pośredniczyli w setkach takich procedur.

O co pytają na rozprawie frankowej – dodatkowe kwestie

Mimo że pytania w sprawach frankowych są powtarzalne, to nigdy nie masz stuprocentowej pewności co do tego, o co zapyta Cię sąd. Przesłuchanie na sali rozpraw może być stresujące, dlatego warto również pomyśleć o dodatkowych kwestiach, których może dotyczyć przesłuchanie.

Istotne dla sprawy mogą się okazać również takie okoliczności, jak Twoje wykształcenie i wiedza z zakresu finansów. Sąd może pytać, czy rozumiałeś ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu frankowego i byłeś na nie przygotowany.

Ważną kwestią jest również przebieg procesu zawarcia umowy. Sąd prawdopodobnie zapyta, czy miałeś wpływ na treść postanowień, które zostały włączone do umowy. Ma również prawo pytać o Twoje odczucia i to, czy zobowiązanie było dla Ciebie jasne.

Mimo że treść pytań i odpowiedzi na rozprawie frankowych może być różna, to od strony technicznej przesłuchanie zawsze wygląda tak samo. Najpierw pytania będzie zadawać sąd. Dopiero po zakończeniu tej części przesłuchania przyjdzie czas na odpowiedzi na kwestie podniesione przez pełnomocnika frankowicza oraz – w dalszej kolejności – banku. 

Rozprawa frankowa pytania – o czym warto pamiętać?

Do rozprawy frankowej – tak jak zresztą do każdej innej – trzeba odpowiednio się przygotować. Warto przejrzeć treść umowy i ewentualnych aneksów, a także przypomnieć sobie, jak wyglądał proces podpisywania dokumentów. Decydując się na współpracę z naszą Kancelarią, masz pewność, że dokładnie wytłumaczymy, co Cię czeka w czasie przesłuchania. Wskażemy, jakie pytania mogą paść i dlaczego są istotne z punktu widzenia sporu.

Pamiętaj, że to frankowicze są w ostatnich miesiącach zdecydowaną górą w procesach frankowych. Sądy nie uznają argumentów banków i wydają wyroki korzystne dla konsumentów. Z tego powodu ryzyko niekorzystnego wyroku jest minimalne.

Sądy ustalają stan faktyczny sprawy na podstawie licznych dokumentów, w tym przede wszystkim treści złożonego pozwu. Zadawane kredytobiorcy pytania mają jedynie potwierdzić przedstawione tam okoliczności. Nie zostaniesz zaskoczony przez kwestie, o których nie masz wiedzy. Zawsze możesz również wskazać, że nie pamiętasz danej sytuacji ze względu na upływ czasu. Nie ma w tym nic złego.

Pytania i odpowiedzi w sprawie frankowej są typowe i powtarzalne, a odpowiedź na nie nie powinna być problematyczna. Dobre przygotowanie do rozprawy sprawi, że przejdziesz ją bez stresu.

Nie warto zwlekać z pozwaniem banku ze względu na obawę przed postępowaniem sądowym. Z pomocą profesjonalistów Twoje zaangażowanie w spór zostanie ograniczone do minimum. Kancelaria zajmie się przygotowaniem strategii procesowej i niezbędnych pism. Będziemy na bieżąco informować Cię o przebiegu sprawy i przygotujemy do odpowiedzi na pytania sądu.

Wiesz już, o co pyta sąd na rozprawie frankowej. Jeśli chcesz przeprowadzić analizę swojej umowy kredytu frankowego i dowiedzieć się, czy zachodzą przesłanki do unieważnienia zobowiązania, skontaktuj się z nami i omów szczegóły sprawy.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu