UDOSTĘPNIJ

Umowa kredytu w CHF „Multiplan” uznana za nieważną

2023-05-15

W ostatnich latach udało nam się uzyskać wyrok ustalający nieważność wielu umów kredytu frankowego od mBanku. Niedawno odnieśliśmy kolejny sukces. Nasi klienci mogą cieszyć się z unieważnienia swojego zobowiązania. Zyskali też zwrot kosztów procesu. Dowiedz się, jakie ustalenia faktyczne i prawne doprowadziły do takiego rozstrzygnięcia.

Nieprawidłowości sięgały przebiegu procesu zawarcia umowy

Nasi klienci potrzebowali kredytu, ponieważ planowali budowę domu mieszkalnego. W celu zawarcia umowy udali się do placówki banku, gdzie zaproponowano im kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego.

Pracownik banku zapewniał, że zawarcie umowy w takiej formie jest najkorzystniejsze, tym bardziej że powodowie nie mają zdolności kredytowej do zawarcia umowy w walucie polskiej. Wskazywał na zalety takiego produktu, zapewniając przy tym, że jest to produkt bezpieczny, a frank szwajcarski jest stabilną walutą. Jednocześnie powodowie nie zostali w sposób rzetelny poinformowani, na czym polega mechanizm dotyczący przeliczania kwoty udostępnianego kredytu i o ryzyku z tym związanym.

Nasi klienci nie otrzymali od pracownika banku informacji, że wraz ze wzrostem kursu waluty będzie wzrastało saldo całego zadłużenia i w jaki sposób wyliczana będzie wysokość rat kredytu. Nie przedstawiono także historycznych wykresów kursu franka szwajcarskiego z ostatnich lat. Powodowie nie mieli możliwości negocjowania warunków umowy, ponieważ została sporządzona na wzorcu umownym. Nasi klienci zaufali bankowi jako instytucji zaufania publicznego.

Powodom udzielono kredytu w wysokości 278 400 złotych waloryzowanych do CHF. W umowie zostało zawarte postanowienie, że raty kapitałowo-odsetkowe oraz raty odsetkowe spłacane miały być w złotych po uprzednim ich przeliczeniu według kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej banku obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50.

Nasi klienci zdecydowali się skorzystać z rozwiązania, jakim jest darmowa analiza umowy frankowej.

Sąd rozpatrujący sprawę uznał nasze argumenty wskazane w pozwie

Sąd przychylił się do pozwu złożonego przez naszą Kancelarię. Wskazał, że w związku z tym, że postanowienia umowne będące przedmiotem analizy w niniejszej sprawie stanowią postanowienia wzorca umownego, to obejmuje je domniemanie, że nie zostały uzgodnione indywidualnie, którego to domniemania pozwany nie wzruszył.

Niewątpliwie postanowienia umowne dotyczące mechanizmu ustalania kursów waluty na podstawie tabel kursowych banku są sprzeczne z dobrymi obyczajami, naruszają rażąco interesy konsumenta i równowagę kontraktową stron, ponieważ pozostawiają bankowi swobodę w zakresie określania wysokości kursu. Klauzule te nie zawierają jednoznacznej treści, pozwalając na pełną swobodę decyzyjną banku.

W ocenie sądu zawarta pomiędzy powodami a poprzednikiem prawnym pozwanego umowa jest nieważna, ponieważ zawiera szereg postanowień niedozwolonych, które nie mogą być zastąpione żadnymi innymi regulacjami prawnymi.

Skutkiem nieważności umowy jest nieistnienie wynikającego z niej stosunku prawnego. Sąd podkreślił, że gdy żądanie zmierza do ustalenia nieistnienia stosunku prawnego, jego podstawę faktyczną mogą stanowić w szczególności takie okoliczności faktyczne, które wskazują na to, że mająca być źródłem tego stosunku czynność prawna (np. umowa) jest nieważna albo w ogóle nie została dokonana. Zarówno nieważność czynności prawnej, jak i jej nieistnienie, powodują, że stosunek prawny, który miałby z czynności prawnej wynikać, nie powstaje, a zatem nie istnieje.

Wyrokiem ustalono nieważność zobowiązania

Po rozpatrzeniu sprawy o sygn. akt XXVIII C 11155-21 Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny (przewodniczący sędzia Krzysztof Świderski), w dniu 2 marca 2023 roku ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „Multiplan” waloryzowany kursem CHF zawarta w dniu 19 czerwca 2007 roku pomiędzy powodami a BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, którego następcą prawnym jest pozwany mBank S.A. z siedzibą w Warszawie, jest nieważna. Sąd zasądził dodatkowo łącznie na rzecz naszych klientów kwotę 11 834 złote tytułem zwrotu kosztów procesu.

Wciąż zastanawiasz się, czy warto wziąć sprawy w swoje ręce i pozwać bank? Darmowa analiza umowy frankowej pozwoli ocenić, czy występują w niej klauzule abuzywne uzasadniające ustalenie jej nieważności.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu