Nasza kancelaria frankowa ma na swoim koncie kolejną wygraną w sprawie przeciwko mBankowi. Umowa „mPlan” zawarta z tą instytucją finansową przez naszego klienta została uznana za nieważną w całości. Sądy różnych instancji wielokrotnie wskazywały już, że umowa kredytu frankowego od mBanku zawiera klauzule abuzywne. Dowiedz się, jakie były okoliczności prowadzonej przez nas sprawy.
W 2006 r. powód złożył w BRE Bank S.A. wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku wtórnym w wysokości 193 tys. zł. Jako walutę kredytu podano CHF, a okres spłaty ustalono na 360 miesięcy.
Przy okazji składaniu wniosku powód podpisywał również oświadczenie przedstawione przez bank o wyborze kredytu denominowanego do waluty obcej. Wskazano w nim, że pracownik banku przedstawił powodowi ofertę kredytu w PLN oraz że został on poinformowany o ryzyku kursowym i ryzyku zmiany stopy procentowej, które występują w kredytach waloryzowanych kursem waluty obcej, a także, że mimo że jest świadomy ponoszenia takiego ryzyka, decyduje się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej.
Wniosek zawierał również wzmiankę o tym, że pracownik banku poinformował powoda o wysokości kosztów obsługi kredytu w wypadku niekorzystnej zmiany kursu walutowego oraz zmiany stóp procentowych.
W umowie postanowiono, że wartość kredytu wyrażona w walucie obcej w dniu uruchomienia zobowiązania może różnić się od wartości podanej w umowie w walucie CHF. Ustalono również, że kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej.
Powód podjął kroki w kierunku unieważnienia umowy o kredyt frankowy. W pozwie wskazaliśmy, że jest ona sprzeczna z ustawą (tj. z art. 69 ust. 1 prawa bankowego) oraz z zasadami współżycia społecznego. Pomoc frankowa skupiła się na wykazaniu, że zawarte w umowie klauzule waloryzacyjne stanowią niedozwolone postanowienia umowne w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c.
Po rozpoznaniu sprawy o sygn. akt XXVII C 6973/21 sąd nie miał wątpliwości, że powództwo było zasadne w całości co do żądania głównego o ustalenie oraz w przeważającej części żądania głównego o zapłatę. W swoich rozważaniach wskazał, że zakwestionowane postanowienie umowne kształtowało prawa i obowiązki strony powodowej w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jej interesy. Abuzywność tej klauzuli wynikała z ukształtowania praw i obowiązków stron umowy z zachwianiem równowagi kontraktowej przez przyznanie bankowi pozycji uprzywilejowanej i niejako władczej wobec kredytobiorcy.
Abuzywność tych klauzul przejawia się w tym, że dają one bankowi prawo do kształtowania kursu waluty w sposób całkowicie dowolny, również w zupełnym oderwaniu od kursu średniego NBP i od kursów rynkowych. Jednocześnie powód nie miał możliwości w żaden sposób sprzeciwić się temu, w jaki sposób bank kształtuje kurs waluty i jest zmuszony do skorzystania z tego kursu, ponieważ nie miał możliwości spłacania rat kredytu bezpośrednio w walucie CHF.
Sąd podkreślił również, że w niniejszej sprawie nie ma możliwości zastąpienia abuzywnych postanowień dotyczących mechanizmu indeksacji – odsyłającego do Tabeli Kursów – przepisami o charakterze dyspozytywnym. Nie ma więc mowy o twierdzeniu, że unieważnienie kredytu frankowego jest niezasadne. Nie zachodzą również przesłanki do stwierdzenia upływu biegu terminu przedawnienia.
Po rozpatrzeniu sprawy Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny przychylił się do naszych zarzutów wskazanych w pozwie. W wyroku z dnia 17 października 2022 roku ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „mPlan” waloryzowany kursem CHF, zawarta pomiędzy powodem a pozwanym BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie (obecnie mBank S.A. z siedzibą w Warszawie), jest w całości nieważna.
Dodatkowo sąd zasądził od pozwanego na rzecz naszego klienta kwotę 4.987,62 złote wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz kwotę 6.417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty.
To kolejny sukces naszej kancelarii w sprawie przeciwko mBank S.A. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto wnieść pozew frankowy do sądu, skontaktuj się z nami i przeprowadź analizę swojej sprawy.