UDOSTĘPNIJ

Czy można zmienić WIBOR na WIRON?

2024-06-12

W ciągu ostatnich latach zmiany wartości wskaźnika WIBOR w istotny sposób wpływały na raty Twojego kredytu? Właśnie dlatego zastanawiasz się, czy możesz zmienić WIBOR na WIRON, który wydaje się bardziej stabilny? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem! 

Zmiana WIBOR-u na WIRON dopiero w 2027 roku

Choć o konieczności zmiany WIBOR-u na WIRON mówi się już od dawna, okazało się, że znalezienie dobrej alternatywy dla wykorzystywanego obecnie wskaźnika nie było proste. Po pewnym czasie jednak pojawiła się informacja, że wskaźnik WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON. 

Początkowo zmiana taka miała nastąpić w 2024 roku, ewentualnie w 2025 roku. Dzisiaj wiemy jednak, że do zmiany dojdzie dopiero w 2027 roku. Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy chcą zmienić WIBOR na WIRON, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. 

Z czego wynika tak duże opóźnienie we wprowadzaniu reformy? Przede wszystkim chodzi tutaj o zapewnienie stabilności systemu finansowego. Zbyt gwałtowna zmiana mogłaby mieć wiele poważnych konsekwencji, również dla kredytobiorców indywidualnych. Właśnie dlatego Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych przesunął termin na 2027 rok. 

Czy można przejść z WIBOR-u na WIRON już teraz? 

Kiedy tylko pojawiła się informacja, że wskaźnik WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON dopiero w 2027 roku, wielu kredytobiorców zaczęło zastanawiać się nad tym, że zmiany takiej można dokonać już teraz. Głównym powodem są oczekiwania związane z lepszymi warunkami finansowania w momencie, gdy będzie ono oparte o WIRON. Mowa tu między innymi o bardziej stabilnym, a przede wszystkim niższym oprocentowaniu. 

Niestety, nie ma takiej możliwości. Zmiana WIBOR-u na WIRON będzie następować stopniowo, tak aby nie zakłócić systemu finansowego, w tym bezpieczeństwa kredytobiorców indywidualnych. Warto jednak pamiętać o tym, że już od 2022 roku banki mogą stosować wskaźnik WIRON w przypadku nowych kredytów. Oznacza to, że osoby, które dopiero planują zaciągnięcie zobowiązania finansowego lub chcą wziąć kolejny kredyt, mogą wybrać WIRON zamiast WIBOR-u. 

Ważna informacja jest również taka, że banki coraz chętniej oferują kredyty oparte o WIRON. Co więcej, wiele banków przygotowuje się już na reformę planowaną na 2027 rok, tworząc stosowne aneksy do umów kredytowych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo zarówno bankom, jak i kredytobiorcom. 

Czy przejście z WIBOR-u na WIRON to korzystna zmiana dla kredytobiorców? 

Choć większość osób wychodzi z założenia, że przejście z WIBOR-u na WIRON będzie korzystne dla kredytobiorców, warto nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Eksperci informują bowiem, że w większości przypadków będzie to zmiana czysto techniczna, która nie wpłynie w istotny sposób na dalsze warunki spłaty kredytu. Czy rzeczywiście tak jest? 

Zmiana na WIRON może sprawić, że kredyty będą tańsze – między innymi dlatego, że wskaźnik ten jest bardziej stabilny niż WIRON, a przy tym lepiej odzwierciedla realia rynkowe i gospodarcze. Na ten moment jednak trudno jest przewidzieć, w jaki sposób wskaźnik WIRON będzie kształtował się w 2027 roku i później. Sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie jest obecnie bardzo niestabilna i nie można wykluczyć, że dojdzie do kolejnych gwałtownych zmian. 

Jednocześnie jednak wiele wskazuje na to, że kredytobiorcy będą mogli liczyć na bardziej przejrzyste warunki finansowania. Mowa tu przede wszystkim o transparentnych zasadach obliczania wysokości oprocentowania, które ma istotne przełożenie na wysokość comiesięcznych rat. Zmiana na WIRON ma również spowodować, że do wahań nie będzie dochodziło tak często i nie będą one tak gwałtowne jak w przypadku WIBOR-u. 

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, że ostatnie lata były dla kredytobiorców bardzo trudne. WIBOR gwałtownie rósł przez dłuższy czas, a następnie utrzymywał się na wysokim poziomie, co wpływało na konieczność płacenia bardzo wysokich rat. Na szczęście przewidywania co do dalszych zmian są optymistyczne – wiele wskazuje na to, że do końca 2024 roku WIBOR utrzyma się na obecnym, stosunkowo stabilnym poziomie. 

Trudno jednak dziwić się osobom, które zastanawiają się, czy można zmienić WIBOR na WIRON. Choć w przypadku już istniejących zobowiązań finansowych nie jest to możliwe, warto skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje umowę kredytową. Być może dostępne będą inne możliwości, jak unieważnienie WIBOR-u w umowie kredytowej. 

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy