Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna, która powstała, by chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Dzięki niej zaciągane zobowiązanie może stać się całkowicie bezpłatne, o ile rzeczywiście wystąpiły naruszenia przepisów. W tym artykule przybliżamy, jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego w odniesieniu do dokumentacji.
Banki oraz firmy pożyczkowe udzielają różnego rodzaju produktów finansowych. Często od nich zależy sytuacja klienta na wiele lat. Dlatego też uczciwość jest w tym przypadku szczególnie istotna – instytucje finansowe muszą więc przestrzegać przepisów zapisanych między innymi w Ustawie o kredycie konsumenckim. Powstała również instytucja prawna sankcji kredytu darmowego. Ma ona chronić klientów banków i firm pożyczkowych.
Jeżeli konsument zauważy naruszenia przepisów ze strony kredytodawcy, może odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Kiedy zostanie ona uznana, bank lub firma pożyczkowa nie zarabia na danym zobowiązaniu. Dla klienta oznacza to, że zobowiązanie staje się całkowicie darmowe – musi zwrócić tylko pożyczony kapitał bez prowizji czy oprocentowania lub dodatkowych kosztów.
Jest ona dostępna zawsze, kiedy tylko wystąpią naruszenia przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim. Najczęściej można je znaleźć w umowie kredytowej jeszcze przed jej podpisaniem. Obecnie sankcja kredytu darmowego jest szczegółowo opisana przez art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim. To właśnie tym przepisom podlegają wszystkie firmy pożyczkowe oraz banki.
Najpopularniejsze naruszenia są związane z obowiązkiem informacyjnym. Jeżeli kredytodawca go nie dotrzyma, klient może wykorzystać sankcję kredytu darmowego. Oprócz tego występują również problemy związane z zabezpieczeniem kredytobiorcy przed nadmiernym obciążeniem finansowym. Wiele zależy od konkretnej sytuacji.
Oto kilka przykładów, w których możemy złożyć wniosek o sankcję kredytu darmowego:
Jeżeli nie masz pewności co do naruszenia prawa przez kredytodawcę, możesz skorzystać z pomocy kancelarii. Ekspert pomoże przy wskazywaniu zapisów abuzywnych lub innych szkodliwych działań banków czy też firm pożyczkowych.
Jak złożyć wniosek o sankcję kredytu darmowego? Oświadczenie woli skorzystania z tej instytucji prawnej można dostarczyć maksymalnie do roku od momentu wypełnienia umowy, co oznacza opłacenie ostatniej raty zobowiązania. Oczywiście jest to dostępne także jeszcze przed podpisaniem dokumentów czy też jeszcze w czasie spłacania kredytu lub pożyczki.
Wniosek o sankcję kredytu darmowego należy złożyć w formie reklamacji. Jest to oświadczenie woli dotyczące skorzystania z powyższej instytucji prawnej. Należy tam zawrzeć wszelkie informacje, które mogą pomóc przy identyfikacji naruszeń przepisów przez kredytodawcę. Dokument wraz z ewentualnymi załącznikami złóż bezpośrednio do banku lub firmy pożyczkowej – możesz wykorzystać drogę listową.
Kiedy wiesz, jak złożyć wniosek o sankcję kredytową i wszystko zostanie przeprowadzone odpowiednio, kredytodawca ma dokładnie 30 dni na wystosowanie odpowiedzi. Wtedy dowiesz się, czy roszczenie zostanie uznane.
Jeżeli decyzja będzie pozytywna, kredytobiorca nie musi dalej spłacać żadnych odsetek – jedynie pożyczony kapitał. Oprócz tego nadpłacone wcześniej kwoty zostaną w całości zwrócone.
Wniosek może zostać również odrzucony. Jeżeli wtedy wciąż jesteśmy pewni co do naruszenia przepisów, kierujemy sprawę na drogę sądową lub składamy dokumenty ponownie z bardziej szczegółowymi wyjaśnieniami.
Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Nie warto rezygnować z tego typu wsparcia. Dzięki temu Twój wniosek zostanie prawidłowo przygotowany i złożony, co w istotny sposób zwiększy Twoje szanse na darmowy kredyt.