Sankcja kredytu darmowego jest instytucją prawną, która powstała z myślą o bezpieczeństwie kredytobiorców. Chroni ona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa naruszy przepisy z Ustawy o kredycie konsumenckim, klient może otrzymać finansowanie całkowicie za darmo. Z pewnością jednak warto dowiedzieć się, czy kredyt hipoteczny podlega sankcji kredytu darmowego.
To instytucja prawna, która ma chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Możemy odwołać się do sankcji kredytu darmowego, jeżeli zauważymy naruszenia przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim w banku lub firmie pożyczkowej. Wtedy następuje analiza, po której zostaje wydana decyzja. Jeżeli sankcja zostanie uznana, kredyt staje się dla konsumenta całkowicie darmowy. Nie musi płacić prowizji, oprocentowania i innych kosztów, a już opłacone nadwyżki zostają zwrócone.
Sankcja kredytu darmowego jest formą ukarania nieuczciwych kredytodawców. Po jej zastosowaniu dana instytucja nie zarabia na danym produkcie finansowym. Każdy bank lub firma pożyczkowa muszą stosować się do przepisów z Ustawy o kredycie konsumenckim.
Do sankcji kwalifikują się różne rodzaje naruszeń. Najczęściej problemy dotyczą umowy kredytowej. Naruszenia informacyjne bardzo łatwo udowodnić i są podstawą do wykorzystania sankcji kredytu darmowego. Często także kredytodawcy ignorują kwestię zabezpieczenia klienta przed nadmiernym obciążeniem finansowym.
Została ona wprowadzona do Polski stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy opisano ją w art. 15 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 roku. Obecnie prawo szczegółowo określa zakres tej instytucji czy też zasady jej wykorzystywania. Wszystkie informacje znajdziemy w art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku.
Z sankcji kredytu darmowego możemy korzystać tylko przy szczególnych produktach finansowych. Nie będzie ona niestety dostępna zawsze. Podstawą jest to, że zobowiązaniem musi być kredyt konsumencki na kwotę nieprzekraczającą 255 550 zł lub równowartości w innej walucie. Inne produkty nie kwalifikują się do tej instytucji prawnej.
Czy można więc wykorzystać sankcję kredytu darmowego przy kredycie hipotecznym? Niestety nie. Ta instytucja prawna odnosi się wyłącznie do kredytów konsumenckich. Dodatkowo hipoteka najczęściej dotyczy znacznie wyższych kwot, niż wyżej określone limity. Sankcja kredytu darmowego nie jest związana z żadną formą kredytu hipotecznego.
Niestety sankcja kredytu darmowego nie dotyczy kredytów hipotecznych. Warto wiedzieć, jakie naruszenia kwalifikują się przy produktach konsumenckich. Możesz z niej skorzystać zawsze, kiedy zauważysz łamanie przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim.
Z sankcji kredytu darmowego możemy skorzystać do roku od momentu zakończenia umowy, czyli spłacenia ostatniej raty zobowiązania. Dotyczy to również produktów hipotecznych. Z sankcji możemy skorzystać jeszcze przed podpisaniem umowy lub w trakcie opłacania kolejnych rat.
Cały proces sprowadza się do przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Podstawą będzie wystosowanie pisemnego oświadczenia woli skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Należy zawrzeć tam informacje potrzebne, by zidentyfikować naruszenia. Jeżeli będą konieczne załączniki – również je dodajemy. Całość dostarczamy bezpośrednio do kredytodawcy.
Później należy czekać na odpowiedź. Kredytodawca ma obowiązek ją wystosować. Oczywiście możemy otrzymać ewentualną odmowę z wyjaśnieniem. Jeżeli uznamy je za niewystarczające, składamy oświadczenie ponownie. Pewną ewentualnością jest skierowanie sprawy na drogę sądową, choć w tym przypadku wsparcie prawne będzie niezbędne.
Nie bez powodu tak wiele osób zastanawia się nad tym, czy z sankcji kredytu darmowego można skorzystać w przypadku kredytu hipotecznego. Niestety, nie ma takiej możliwości. Nie oznacza to jednak, że dla takich kredytobiorców nie ma dostępnych rozwiązań. Jeśli czujesz, że z Twoją umową kredytu jest coś nie tak, koniecznie skontaktuj się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w tego typu zagadnieniach!