UDOSTĘPNIJ

Kiedy WIBOR spadnie? 

2024-06-12

Stawka WIBOR ma decydujący wpływ na wysokość rat w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy WIBOR zacznie spadać i czy rzeczywiście dojdzie do obniżenia tego wskaźnika. 

Czynniki, które wpływają na wartość wskaźnika WIBOR 

Jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na wysokość WIBOR-u, są stopy procentowe. W Polsce o wszelkich zmianach w zakresie stóp procentowych decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Polacy przyzwyczaili się już do regularnych konferencji prasowych z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, który informuje o decyzjach w zakresie stóp procentowych. 

Pytanie jednak, w jaki sposób stopy procentowe wpływają na wskaźnik WIBOR? Otóż wygląda to w ten sposób, że jeśli stopy są podwyższane, w krótkim czasie dochodzi również do wzrostu wskaźnika WIBOR. I odwrotnie – jeśli Rada podejmuje decyzję o obniżeniu stóp, można spodziewać się, że i WIBOR spadnie. To z kolei wpływa na sytuację kredytobiorców, w przypadku których raty obliczane są właśnie na podstawie wskaźnika WIBOR. 

Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że istnieją również inne czynniki, które mogą wpływać na WIBOR. Wskaźnik ten w dużej mierze uzależniony jest od ogólnej sytuacji gospodarczej i finansowej, w tym od inflacji. Znaczenie mają także wszelkie regulacje międzybankowe, również na rynku międzynarodowym. 

To właśnie w oparciu o dane przedstawiane przez banki obliczany jest WIBOR. Jest to zresztą jeden z powodów, dla których wskaźnik ten budzi tak wiele kontrowersji, a eksperci wskazują na konieczność znalezienia dla niego lepszej alternatywy. 

WIBOR – czy spadnie? 

Biorąc pod uwagę, że wszelkie zmiany wskaźnika WIBOR w istotny sposób wpływają na sytuację kredytobiorców, nie powinien dziwić fakt, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy WIBOR zacznie spadać. Kredytobiorcy w Polsce w ostatnich latach przekonali się, jak dotkliwe potrafią być podwyżki rat kredytów – szczególnie jeśli następują one nawet co kilka miesięcy. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że wartość wskaźnika WIBOR w 2020 roku znajdowała się na rekordowo niskim poziomie. Od 2021 roku jednak WIBOR zaczął rosnąć i działo się tak niemal przez dwa lata. Później wskaźnik ustabilizował się, niestety na stosunkowo wysokim poziomie. Obecnie WIBOR utrzymuje się na poziomie ok. 5 proc. 

Jednocześnie w ostatnim czasie nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej już od końcówki 2023 roku nie podjęła decyzji o ich podwyższeniu ani obniżeniu. Podobnie było podczas posiedzenia Rady w marcu 2023 roku, kiedy to stopy zostały utrzymane na tym samym poziomie. Decyzje te powodują, że i wskaźnika WIBOR nie podlega dużym zmianom. 

Jak podkreśla Prezes NBP, w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej nie przewiduje zmian stóp procentowych. To bardzo ważna informacja dla osób, które czekają na obniżenie WIBOR-u. 

Kiedy WIBOR zacznie spadać? 

Jeśli WIBOR zacznie spadać, prawdopodobnie nie nastąpi to w najbliższych miesiącach. Eksperci są zgodni co do tego, że utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie to realny scenariusz. Jeśli nawet dojdzie do ich obniżenia, będzie ono niewielkie. Mogą pojawić się obniżki na poziomie 25 pb, jednak z pewnością nie będzie ich więcej niż dwie. 

To z kolei oznacza, że i WIBOR może utrzymać się na tym samym poziomie, przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy. Ewentualne obniżki stóp mogą nastąpić bowiem dopiero pod koniec roku, a i to nie jest pewne. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na zmiany stóp, WIBOR prawdopodobnie pozostanie na aktualnym poziomie. 

Jeśli chodzi o ewentualne spadki WIBOR w 2025 roku, trudno jest cokolwiek przewidywać. Dużym optymizmem mogą napawać kontrakty terminowe FRA (na stopę procentową), zgodnie z którymi za dwanaście miesięcy, czyli w kwietniu 2025 roku, WIBOR 3M może wynieść nieco ponad 4,2 proc. Taki spadek przełożyłby się na obniżenie rat nawet o 10 proc., co byłoby świetną wiadomością dla kredytobiorców. 

Pamiętajmy jednak, że zarówno na decyzje RPP związane ze stopami procentowymi, jak i na sam WIBOR wpływa wiele trudnych do przewidzenia czynników – jak choćby niepewna sytuacja gospodarcza i polityczna. 

Sytuacja kredytobiorców w Polsce staje się coraz lepsza

I nie chodzi tu tylko o prognozy dotyczące WIBOR – czy spadnie, a jeśli tak, to kiedy. Prawdopodobnie już niebawem zapadną ostateczne decyzje dotyczące zmiany wskaźnika WIBOR na WIRON, co również pozytywnie wpłynie na finanse kredytobiorców. Warto więc śledzić aktualne doniesienia, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach pojawi się sporo dobrych wiadomości. 

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu