W ostatnich miesiącach regularnie wygrywamy kolejne sprawy frankowe. Końcówka 2023 roku była intensywna, ale niezwykle udana. Dzięki temu możemy się chwalić kolejnymi korzystnymi orzeczeniami. Tym razem prezentujemy szczegóły orzeczenia przeciwko Raiffeisen Bank International. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie ustalił, że umowa jest nieważna w całości i zasądził na rzecz frankowiczów wysoki zwrot.
9 stycznia 2008 roku nasi Klienci zawarli z poprzednikiem prawnym pozwanego – EFG Eurobank Ergasias Spółką Akcyjną – umowę o kredyt hipoteczny, na mocy której bank udzielił im kredytu w kwocie 200 000 złotych indeksowanej do waluty obcej CHF, a kredytobiorcy zobowiązali się do wykorzystania kredytu i jego spłaty zgodnie z warunkami umowy i regulaminu. Kredyt został udzielony na 30 lat z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, tj. na zakup lokalu mieszkalnego i refinansowanie poniesionych wydatków na cele mieszkaniowe.
Kredyt nie był związany z działalnością zawodową ani gospodarczą powodów. Nasi Klienci udali się do banku celem uzyskania kredytu. Dowiedzieli się, że nie mają zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu złotówkowego. Z tego powodu zaproponowano im umowę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, która została przedstawiona jako bardzo korzystna, w szczególności w związku z niską ratą kredytu i niskim oprocentowaniem. Wskazywano, że produkt jest bezpieczny i tani.
Z kredytobiorcami nie omawiano szczegółowo kwestii związanej z ryzykiem walutowym ani ze sposobem ustalania przez bank kursu CHF. Nie przedstawiono, jak kształtował się średni kurs CHF w ciągu ostatnich lat przed zawarciem umowy. Nie wskazywano, że bank będzie stosował inny kurs waluty do wypłaty, a inny do spłaty kredytu. Zaproponowana umowa nie podlegała negocjacjom.
W umowie znalazły się zapisy noszące znamiona abuzywności. Dla przykładu w § 7 ust. 4 umieszczono postanowienie, że w przypadku kredytów indeksowanych do waluty obcej, wypłata kredytu następuje w złotych według kursu nie niższego niż kurs kupna zgodnie z tabelą obowiązującą w momencie wypłaty środków z kredytu.
W tych okolicznościach skierowaliśmy pozew do sądu, który ustalił zasadność naszych zarzutów. Ocenił, że powództwo zasługiwało na uwzględnienie w całości.
Powodom wypłacono kredyt w złotówkach, którego kwota była przeliczana w oparciu o kurs CHF z wykorzystaniem indeksacji – przy wypłacie bank stosował kurs kupna, zaś przy spłacie kurs sprzedaży. Przy rozliczeniach bank stosował kurs CHF ustalany arbitralnie, opierając się na własnych wewnętrznych procedurach. W ocenie sądu w umowie kredytu znajdują się nieuczciwe warunki umowne.
Niewątpliwie postanowienia umowy nie były indywidualnie negocjowane, bo zostały sporządzone przez bank wcześniej w postaci wzoru umowy i tabeli, zaś powodowie w żaden sposób nie mieli wpływu na ich treść. Były to gotowe, standardowe wzorce, które nasi Klienci mogli albo zaakceptować w całości i podpisać umowę kredytu, albo odmówić zgody i pozbawić się finansowania. Brak było też możliwości jakiejkolwiek weryfikacji ustaleń banku, ponieważ nie były znane zasady ustalenia kursu.
Ostatecznie sąd rozstrzygnął, że po wyeliminowaniu z umowy kredytu spornych, nieuczciwych warunków umownych umowa kredytu nie może funkcjonować.
Z tego powodu wyrokiem z dnia 10 listopada 2023 roku w sprawie przeciwko Raiffeisen Bank International AG o sygn. akt I C 1333/23 Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, I Wydział Cywilny, w składzie, którego przewodniczącym był sędzia Rafał Zgliński:
Wyrok jest powodem do świętowania, ponieważ rozpatrujący sprawę sąd podzielił w pełni nasze zarzuty i wydał orzeczenie po myśli frankowiczów.