Od pewnego czasu z zainteresowaniem śledzisz, w jaki sposób rozwija się sytuacja wokół stawek WIBOR i planowanych zmian wskaźnika? Doskonale wiesz, że to właśnie WIBOR, a nie tylko stopy procentowe, wpływa na wysokość Twoich rat? Sprawdź prognozy WIBOR na 2024 rok!
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wysokość wskaźnika WIBOR ma kluczowe znaczenie dla sytuacji kredytobiorców w Polsce. WIBOR jest tak samo ważny, jak wszelkie zmiany dotyczące wysokości stóp procentowych. Każda zmiana stawki WIBOR wpływa bowiem na to, jakie będzie oprocentowanie kredytów hipotecznych czy gotówkowych.
W przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu, zmiana wysokości rat może następować na przykład raz na trzy miesiące – o ile stosowany jest wskaźnik 3M. Nic dziwnego, że kredytobiorcy śledzą wszelkie doniesienia dotyczące nie tylko zmian WIBOR, ale też prognoz na 2024 rok.
Stawki WIBOR ustalane są każdego dnia na nowo. Nowe dane pojawiają się codziennie o godzinie 11:00, podczas tzw. fixingu. Uwzględniane są tutaj dane przekazywane przez największe banki w Polsce. Wykorzystywana jest średnia arytmetyczna, przy jednoczesnym odrzuceniu wartości skrajnych.
Nad całym procesem czuwa administrator stawek referencyjnych. Już od d 2020 roku jest nim GPW Benchmark S.A. Choć jest to podmiot spoza rynku bankowego, jest on kontrolowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. To właśnie GPW Benchmark S.A. ponosi odpowiedzialność za codzienne ustalanie wysokości stawek WIBOR.
Co istotne, cały proces ustalania wskaźnika WIBOR musi być nie tylko transparentny, ale też oparty na odgórnie określonych zasadach. Kluczowe znaczenie ma tutaj europejskie rozporządzenie BMR, które w sposób niezwykle rygorystyczny określa zasady dotyczące wyznaczania wysokości wskaźników referencyjnych, w tym WIBOR-u.
Dyskusja wokół wskaźnika WIBOR toczy się już od dawna. W swoim czasie najważniejsi politycy w Polsce, włącznie z Mateuszem Morawieckim, wskazywali na konieczność znalezienia alternatywy dla tego wskaźnika. Możliwości było kilka, jednak eksperci nie mieli wątpliwości co do tego, że najlepszym wyborem będzie WIRON. Wskaźnik WIRON lepiej odzwierciedla realia rynkowe, a przy tym jest mniej podatny na ewentualne manipulacje.
Pytanie jednak, co właściwie sprawiło, że wiele osób zaczęło mieć wątpliwości co do słuszności stosowania wskaźnika WIBOR? Powodów jest kilka. Przede wszystkim WIBOR nie odzwierciedla w sposób precyzyjny rzeczywistych kosztów pozyskiwania przez banki.
Jednocześnie przyczyną zastąpienia WIBOR-u WIRON-em jest to, że Polska dostosowuje się do międzynarodowych trendów w zakresie wskaźników referencyjnych opartych o depozyty jednodniowe. W wielu krajach podejmowane są obecnie decyzje dotyczące zmiany wskaźników na takie, które będą lepiej oddawały realia rynku – a o takiej sytuacji możemy mówić przypadku zmiany WIBOR na WIRON.
Nie bez powodu tak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób będą kształtowały się stawki WIBOR w 2024 roku. Dotyczy to nie tylko bankowców, ale też kredytobiorców indywidualnych, którzy spłacają różnego typu zobowiązania finansowe, w tym kredyty gotówkowe i hipoteczne.
Wiadomo już, że podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w marcu 2024 roku nie podjęto decyzji o zmianie stóp procentowych. To oznacza, że stopy pozostaną na razie na dotychczasowym poziomie. Co więcej, NBP niezmiennie zapowiada, że podejmowane będą próby utrzymania stóp procentowych na takim samym poziomie nawet do końca 2024 roku. Niektórzy ekonomiści spodziewają się jednak, że – wbrew zapewnieniom – jeszcze w tym roku dojdzie do dwukrotnej obniżki stóp procentowych.
Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że wysokość stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na stawkę WIBOR. Kiedy stopy procentowe są podwyższane, WIBOR również rośnie. A zatem, z uwagi na działania i plany NBP, można przypuszczać, że w 2024 roku wskaźnik WIBOR nie będzie rósł w sposób drastyczny – choć oczywiście nie można stwierdzić tego ze stuprocentową pewnością, ponieważ sytuacja gospodarcza jest obecnie niepewna i bardzo dynamiczna.
Oczywiście nigdy nie można wykluczać takiego scenariusza. Wystarczy, że NBP podejmie decyzję o podniesieniu stóp procentowych, a to z pewnością przełoży się na podwyższenie stawek WIBOR. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli inflacja znowu zacznie rosnąć – a do tego, mogą przyczynić się decyzje rządu, dotyczące na przykład programów społecznych czy ponownego uwolnienia cen energii. Na ten moment jednak nie nie wskazuje, że WIBOR w 2024 roku miał w istotny sposób wzrosnąć.
Wiesz już, jakie są prognozy WIBOR na 2024 rok. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miały nastąpić dynamiczne zmiany, zarówno jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych, jak i o wskaźnik WIBOR. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że stawi nie zmienią się istotnie w 2024 roku. Niektórzy uważają, że stopy procentowe mogą zmienić się dwukrotnie, co również wpłynie na WIBOR. Długoterminowe prognozy wskazują jednak, że w kolejnych miesiącach i latach wysokość WIBOR będzie spadać.