UDOSTĘPNIJ

WIBOR a WIRON – różnice

2024-06-12

Dyskusja wokół zastąpienia WIBOR-u innym wskaźnikiem toczy się już od pewnego czasu. Nic w tym dziwnego – wprowadzenie nowego wskaźnika mogłoby w istotny sposób poprawić sytuację wielu kredytobiorców w Polsce. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Dowiedz się, jakie są różnice między wskaźnikami WIBOR i WIRON. 

Czym jest WIBOR?

WIBOR to skrót od Warszawskiej Interbankowej Stopy Oprocentowania (Warsaw Interbank Offered Rate). Wskaźnik ten określa, jaka będzie stopa oprocentowania w przypadku kredytów międzybankowych. To właśnie WIBOR wpływa na koszt kredytu w złotówkach, co sprawia, że przekłada się on na koszty kredytu również w przypadku kredytobiorców indywidualnych. 

Ważna informacja jest taka, że WIBOR ustalany jest na nowo każdego dnia. Wyznacza go Narodowy Bank Polski, a odbywa się to na podstawi danych uzyskanych od największych banków w Polsce. WIBOR stanowi średnią arytmetyczną deklarowanych przez banki stóp, z pominięciem wartości skrajnych. Ma on kilka różnych wariantów, choć najczęściej stosowany jest WIBOR 1M (na miesiąc), WIBOR 3M (na trzy miesiące) oraz WIBOR 6M (na sześć miesięcy). 

Co sprawia, że WIBOR budzi tyle kontrowersji?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj sam sposób ustalania wysokości wskaźnika WIBOR. Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że WIBOR nie odzwierciedla realiów gospodarczych i tego, jaka jest prawdziwa wartość pieniądza na rynku, szczególnie w czasach wysokiej inflacji. W efekcie stosowanie wskaźnika WIBOR w przypadku oprocentowania zobowiązań finansowych może być bardzo niekorzystne dla kredytobiorców indywidualnych. 

Właśnie z tego powodu jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział likwidację stawki WIBOR, a także wskazał na konieczność zastąpienia WIBOR-u innym wskaźnikiem. Alternatyw było kilka, jednak szczególne zainteresowanie wzbudził wskaźnik WIRON. 

Jak działa wskaźnik WIRON?

WIRON to skrót od Warszawskiej Interbankowej Stopy Referencyjnej (Warsaw Interest Rate Overnight). Przez długi czas to właśnie WIRON miał zastąpić WIBOR. Wskaźnik ten pokazuje, jaka jest średnia stopa oprocentowania, po której banki przyjmują depozyty na rynku międzybankowym. 

Warto wiedzieć, że od grudnia 2022 roku WIRON może być stosowany przy udzielaniu nowych kredytów w Polsce. Co więcej, niektóre banki rzeczywiście zdecydowały się na stosowaniu WIRON-u. Powodem jest przede wszystkim to, że WIBOR ma lepiej odzwierciedlać sytuację gospodarczą oraz wartość rynkową pieniądza, co jest niezwykle istotne dla kredytobiorców. 

Co ciekawe, WIRON również ma kilka wariantów. Najczęściej stosuje się WIRON 3M (na trzy miesiące) i WIRON 6M (na sześć miesięcy). Jest to kolejne podobieństwo pomiędzy wskaźnikami WIRON i WIBOR. Z pewnością jednak WIRON jest bardziej dynamiczny, z uwagi na inny sposób naliczania wartości wskaźnika. 

WIBOR a WIRON – najważniejsze różnice

Choć WIBOR i WIRON to wskaźniki, które służą do określania stopy procentowej i innych transakcji, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. 

Kluczowa różnica jest taka, że WIBOR bazuje przede wszystkim na deklaracjach największych banków w Polsce. WIRON natomiast opiera się na realnych transakcjach, a przy tym uwzględnia działania dużych przedsiębiorstw. To najważniejszych powód, dla którego uznaje się, że WIRON lepiej odzwierciedla realia rynkowe. Niektórzy twierdzą także, że jest mniej podatny na ewentualne manipulacje. 

Istotną różnicą jest również to, że – choć obydwa wskaźniki ustalane są codziennie – wysokość WIBOR-u nie jest w żadnej sposób zależna od tego, ile wskaźnik ten wynosił w dniach poprzednich. WIRON z kolei naliczany jest na podstawie procentu składanego z dziennych notowań. Uwzględniane są tutaj dane z ostatnich trzech miesięcy. To również przekłada się na to, że w lepszy sposób pokazuje on sytuację gospodarczą. 

Czy jest szansa, że WIRON zastąpi WIBOR?

Jeszcze do niedawna mówiono, że WIRON może zastąpić WIBOR nawet w 2023 roku. Dzisiaj wiemy, że tak się nie stało. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby zmiana taka miała nastąpić jeszcze w 2024 roku. 

Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy z niecierpliwością czekali na taką zmianę. Wiadomo bowiem, że – biorąc pod uwagę różnice między WIRON a WIBOR – nowy wskaźnik mógłby być bardziej korzystny dla kredytobiorców. Oczywiście mnóstwo osób liczyło na obniżenie rat kredytów hipotecznych i gotówkowych. 

Nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do zmiany wskaźników. Obecnie przyjmuje się, że zmiana taka może nastąpić najszybciej w 2025 lub w 2027 roku – a zatem trzeba będzie trochę zaczekać. 

Podsumowanie

Choć nie wiemy jeszcze, kiedy WIRON zastąpi WIBOR i czy rzeczywiście dojdzie do takiej zmiany, banki w Polsce mogą już stosować nowy rodzaj wskaźnika. Niektóre banki zdecydowały się już na wprowadzenie takiej zmiany w przypadku nowych kredytów. 

Wiadomo także, że wiele banków intensywnie pracuje nad aneksami do umów kredytowych, które miałyby chronić kredytobiorców (a także interesy samych banków) przed negatywnymi konsekwencjami zmiany WIBOR na WIRON. A zatem, choć zmiana taka nie jest pewna, warto wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice między WIBOR a WIRON. Wiedza taka może bowiem okazać się niezwykle istotna dla kredytobiorców. 

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy