UDOSTĘPNIJ

Orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej W Sprawie Dziubak Cz 1.

2019-10-03

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się dzisiaj w sprawie Państwa Dziubak. Zapadł tym samym wyrok, który elektryzował całe środowisko frankowiczów. Z pewnością osoby walczące z bankami mogą czuć się usatysfakcjonowane.

Zgodnie z prognozami specjalistów, stanowisko TSUE w dużym stopniu pokrywa się z opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z maja 2019 r. Orzeczenie zapadło na skutek zapytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przechodząc jednak do najważniejsze kwestii, czyli co w dzisiejszym wyroku stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a mianowicie:

  1. Nieuczciwy mechanizm indeksacji nie wiąże kredytobiorcy i musi być usunięty z umowy przez sąd.
  2. Sąd nie będzie miał możliwości wprowadzenia w treści umowy nowych postanowień, które miałby zastąpić usunięte postanowienia abuzywne.
  3. Konsument/kredytobiorca samodzielnie ma decydować czy decyduje się na nieważność umowy kredytowej. W zakresie tym inicjatywa nie może być podejmowana przez sąd.
  4. W przypadku wyeliminowania postanowień niedozwolonych dotyczących indeksacji do CHF umowa może obowiązywać na zasadzie jako kredyt złotówkowy oparty na dotychczasowych zasadach. Do rozważenia pozostaje okoliczność, czy będzie to zgodne z obowiązującymi przepisami.

Bezwzględnie należy ocenić wyrok jako niezwykle korzystny dla kredytobiorców. Jednak pragnę podkreślić, iż nie stanowi on rozwiązania systemowego. Frankowicze wciąż będą zmuszeni do dochodzenia swoich praw przed sądami, bowiem nic nie wskazuję na to żeby banki same miały wystąpić z inicjatywą odfrankowienia wiążących je z konsumentami umów.

Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy. W pierwszej kolejności proponujemy bezpłatną analizę umowy kredytowej. Dokumenty należy przesłać na adres mailowy: biuro@adwokat-karolczyk.pl. W odpowiedzi otrzymacie Państwo kompleksową odpowiedź co do możliwości dochodzenia swych roszczeń.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy

Nowości na blogu