UDOSTĘPNIJ

Zwycięstwo Państwa Dziubaków Zwycięstwem Wszystkich Frankowiczów.

2020-01-03

W dniu dzisiejszym oczy osób posiadających kredyt wyrażony w franku szwajcarskim skierowane były na Sąd Okręgowy w Warszawie. A konkretnie na salę rozpraw, na której rozgrywały się wydarzenia rzutujące na setki a nawet tysiące innych spraw frankowych. Otóż właśnie dzisiaj zapadł wyrok w sprawie Państwa Dziubaków.

Umowa nieważna!

Przechodząc natomiast do konkretów. Sąd, który wcześniej skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zastosował się do jego wytycznych i unieważnił umowę kredytową indeksowaną do franka szwajcarskiego. Oznacza to absolutną klęskę Banku Raiffeisen w starciu z frankowiczami. Sąd wskazał m.in. na brak równowagi kontraktowej pomiędzy stronami umowy kredytowej i wykorzystanie przez bank swojej roli dominującej. Stanowiło to naruszenie zasady dobrych obyczajów. Dodatkowo sąd podkreślił, iż bank nie zrealizował ciążącego na nim obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorców w toku wnioskowania przez nich o udzielenie kredytu, ale także podpisywania samej umowy kredytowej.

Wygrana frankowiczów wisiała w powietrzu

W sprawie Państwa Dziubaków 3 października 2019 r. wyrok wydał TSUE. Jego treść była korzystna dla kredytobiorców/konsumentów. W toku postępowania toczącego się przed SO w Warszawie do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Finansowy oraz Miejski Rzecznik Konsumenta. Stanowisko w sprawie zajęła również prokuratura. Wszystkie te instytucje mówiły jednym głosem i zdecydowanie wskazywały na konieczność unieważnienia umowy pseudofrankowej.

Co dalej ze sprawami frankowymi?

Wygrana Państwa Dziubaków będzie miała z pewnością doniosłe znaczenie. Ze względu na merytoryczną, ale też medialną wartość tego rozstrzygnięcia zyskają wszyscy frankowicze, którzy dotychczas zdecydowali się na sądową batalię. Wyrok winien stanowić również potwierdzenie dla tych, którzy dopiero noszą się z zamiarem pozwania banku, iż szanse unieważnienie bądź odfrankowienie umowy są tak duże jak nigdy dotychczas.

Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy. W pierwszej kolejności proponujemy bezpłatną analizę umowy kredytowej. Dokumenty należy przesłać na adres mailowy Kancelarii: biuro@adwokat-karolczyk.pl. W odpowiedzi otrzymacie Państwo kompleksową informację co do możliwości dochodzenia swych roszczeń.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy