UDOSTĘPNIJ

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

2024-06-12

Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna, która chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Można z niej skorzystać, kiedy pojawią się jakiekolwiek naruszenia Ustawy o kredycie konsumenckim ze strony banku lub firmy pożyczkowej. Ta instytucja prawna ogranicza wszelkie zyski banku wynikające z udzielenia finansowania do zera. Korzysta tutaj kredytobiorca.

Co to jest sankcja kredytu darmowego i na czym polega?

Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna, która powstała, by chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa wykorzysta zapisy abuzywne czy też inne naruszenia Ustawy o kredycie konsumenckim, można ograniczyć całkowite koszty finansowania do zera. Otrzymujemy zupełnie darmową usługę – dlaczego? Jest to swego rodzaju “kara” dla nieuczciwego kredytodawcy, który za naruszenie przepisów nie zarabia w ogóle na danym produkcie finansowym.

Sankcja kredytu darmowego powoduje, że kredytobiorca nie musi opłacać prowizji, oprocentowania i innych dodatkowych kosztów. Te, które zostały już pokryte – wracają do konsumenta, o ile instytucja rzeczywiście zostanie uznana. 

Warto wiedzieć, że sankcja kredytu darmowego jest szczegółowo określona przez prawo. Dowolne naruszenia związane z produktami finansowymi (informacyjne lub zabezpieczające konsumenta) podlegają tej instytucji finansowej.

Kiedy zastanawiasz się, jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego, poznaj jej podstawy prawne

Instytucja sankcji kredytu darmowego została określona w art. 15 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 roku. Późniejsza konieczność implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE wymusiła zmiany. Teraz sankcja jest szczegółowo opisana w art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. To właśnie przepisów z tego dokumentu muszą przestrzegać banki i firmy pożyczkowe.

Jeżeli zostaną one naruszone, wtedy można wykorzystać sankcję kredytu darmowego. Warto zauważyć, że w większości przypadków tego typu sprawy są rozpatrywane z korzyścią dla kredytobiorcy.

Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Należy wiedzieć, że obowiązuje ona tylko w szczególnych warunkach. Sankcja kredytu darmowego dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich na kwotę poniżej 255 550 zł. Nie możesz więc jej wykorzystać na przykład przy kredycie hipotecznym, co również jest niezwykle ważną informacją. 

Sankcja kredytu darmowego dotyczy dowolnych naruszeń Ustawy o kredycie konsumenckim. Dzielimy je na dwie kategorie:

  • Naruszenia informacyjne – występują, kiedy kredytodawca nie dopełni obowiązku informacyjnego;
  • Naruszenia związane z ochroną konsumenta przed zbyt dużym obowiązkiem kredytowym – są one wynikiem niekorzystnych umów kredytowych.

Najlepiej odwołać się do sankcji kredytu darmowego, kiedy tylko zauważysz naruszenie przepisów ze strony kredytodawcy. Można to również zrobić później – do roku od momentu wykonania umowy, czyli spłacenia zobowiązania w całości. Warto wiedzieć, że jeżeli sankcja zostanie uznana już w czasie opłacania kolejnych rat, nadwyżka będzie zwrócona dla kredytobiorcy.

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego krok po kroku?

Cały proces jest bardzo prosty. Najważniejsze będzie udowodnienie naruszenia przepisów przez kredytodawcę. Tutaj warto skorzystać z pomocy prawnika, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. 

Jeśli sankcja kredytu darmowego zostanie uznana, kredytobiorca może opłacać już tylko pożyczony kapitał. Ewentualne nadpłaty pod postacią prowizji czy oprocentowania zostaną zwrócone.

Kolejna bardzo ważna informacja jest taka, że do sankcji kredytu darmowego możesz odwoływać się wielokrotnie. Nie ma tutaj narzuconych limitów. Jeżeli kredytodawca wydaje negatywną decyzję, a naruszenie rzeczywiście wystąpiło – możesz skierować sprawę na drogę sądową.

Skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika jest najlepszym rozwiązaniem!

Warto wiedzieć, że zawsze możesz skorzystać z pomocy kancelarii w sprawie sankcji kredytu darmowego. Doświadczony prawnik profesjonalnie przeanalizuje umowę kredytową i daną ofertę, dzięki czemu sprawnie odnajdzie ewentualne naruszenia – jeżeli masz takie podejrzenia, pomoc będzie niemal niezbędna.

Odwołanie się do sankcji kredytu darmowego z pomocą kancelarii sprawia, że zwiększą się Twoje szanse na wygranie takiej sprawy. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że warto zacząć od znalezienia kancelarii, która specjalizuje się w kwestiach związanych z sankcją kredytu darmowego. 

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy