UDOSTĘPNIJ

Wygrywamy kolejną sprawę frankową z bankiem PKO BP

2024-11-20

Frankowicze często zwracają się do nas z prośbą o analizę umowy kredytu frankowego zawartej z PKO BP. Większość spraw kończy się w sądzie. Tak właśnie było w przypadku naszej Klientki, która cieszy się już z korzystnego wyroku. Wyjaśniamy, czego dotyczyła sprawa i prezentujemy szczegóły orzeczenia.

Analiza sprawy doprowadziła do ustalenia licznych naruszeń ze strony banku

Wiele lat temu nasza Klientka zaciągnęła kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, tzn. na zakup mieszkania. Nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej ani nie wynajmowała kredytowanej nieruchomości. Mieszkała w Wielkiej Brytanii, a w kredytowanym mieszkaniu jedynie pomieszkiwała.

W placówce pracownik banku zapewniał powódkę, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny i bezpieczny. Nie wyjaśnił jej, że jego wzrost spowoduje podwyższenie zadłużenia i salda kredytu. Nie okazał też symulacji wzrostu raty i salda przy ewentualnym wzrośnie kursu CHF lub historycznych kursów CHF. Nasza Klientka nie miała pojęcia, jak bank ustala kursy walut w tabelach kursowych. Umowa nie podlegała negocjacjom. Powódce zależało na szybkim uzyskaniu kredytu, ponieważ wcześniej nie miała podobnych zobowiązań finansowych. 

Z tego powodu szybko zdecydowała się podpisać umowę. Spłata zadłużenia z tytułu kredytu i odsetek miała następować w drodze potrącenia przez PKO BP swoich wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego kredytobiorcy.

Nasza Klientka uiściła na rzecz banku łącznie kwotę 237 188,55 złotych tytułem spłaty rat kredytu w okresie od 09 lutego 2006 roku do 11 sierpnia 2020 roku. W pozwie domagaliśmy się jej zwrotu jako pobranej przez instytucję nienależnie w związku z nieważnością umowy.

Nasze argumenty wskazane w pozwie potwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie

Po przeanalizowaniu sprawy sąd okręgowy przypomniał, że to na banku udzielającym kredytu powiązanego z walutą obcą ciąży obowiązek udzielenia kredytobiorcy niezbędnych informacji dotyczących skutków zawarcia tej umowy. W tym zakresie obowiązują dwie jasne zasady.

  1. Kredytobiorca musi zostać jasno poinformowany, że podpisując umowę kredytu w obcej walucie, ponosi pewne ryzyko kursowe, które z ekonomicznego punktu widzenia może okazać się dla niego trudne do udźwignięcia w przypadku dewaluacji waluty, w której otrzymuje wynagrodzenie.
  • Przedsiębiorca musi przedstawić ewentualne wahania kursów wymiany i ryzyko wiążące się z zaciągnięciem kredytu w walucie obcej, zwłaszcza w przypadku, gdy konsument będący kredytobiorcą nie uzyskuje dochodów w tej walucie.  

Dodatkowo wszelkie wątpliwości co do spełnienia przez bank wymogu przejrzystości powinny być interpretowane na korzyść konsumenta.

Tymczasem w niniejszej sprawie kredytobiorczyni nie uzyskała wspomnianych informacji od pozwanego banku. Tym samym klauzula ryzyka walutowego nie została sformułowana w sposób jednoznaczny (art. 385¹ § 1 k.c.), ponieważ nie pozwalała konsumentce na zrozumienie wszelkich konsekwencji finansowych wiążących się z zawarciem kredytu powiązanego z kursem waluty obcej.

Sąd podkreślił, że klauzula ryzyka kursowego określa główny przedmiot umowy i charakteryzuje jej istotę, a zatem uznanie tego postanowienia za niedozwolone skutkuje brakiem możliwości wykonywania umowy kredytu i tym samym powoduje jej nieważność. W praktyce oznacza to tyle, że już nawet uznanie samych klauzul przeliczeniowych za niedozwolone postanowienia umowne skutkuje nieważnością całej umowy kredytu, ponieważ postanowienia te oznaczają główny przedmiot umowy i określają sposób jej wykonywania.

Wyrokiem zasądzono na rzecz kredytobiorczyni wysoki zwrot

Na podstawie tak przeprowadzonej analizy wyrok nie mógł być inny.

Sąd Okręgowy w Warszawie – XXVIII Wydział Cywilny – w składzie, którego przewodniczącą była sędzia Joanna Iwona Golda-Pauszek, 10 kwietnia 2024 roku wydał końcowy wyrok w sprawie o sygn. akt XXVIII C 21989/22, w którym:

  • zasądził od Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. z siedzibą w Warszawie na rzecz Powódki kwotę 237 188,55 złotych wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie;
  • przyznał naszej Klientce koszty procesu w całości, pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu.

To kolejny sukces Kancelarii w sprawach frankowych prowadzonych przeciwko tej instytucji.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy