Co dalej ze sprawami frankowymi? Na pytanie to szuka odpowiedzi wielu kredytobiorców posiadających „kredyty we frankach”. Zyskuje ono nowy wymiar w kontekście tragicznych wydarzeń rozgrywających za naszą wschodnią granicą. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić jakie konsekwencje będą one miały dla frankowiczów.
Zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę zszokował cały świat. Zmienia się nasza rzeczywistość. Nadchodzące dni, miesiące i lata nie będą już takie same, nie będą takie jakie chcielibyśmy żeby były.
Pojawia się też pytanie – Co dalej ze sprawami frankowymi? Czy wojna na Ukrainie wpłynie na sytuację osób obciążonych toksycznymi kredytami? Czy pozwanie banku opłaca się?
Częściową odpowiedź na te pytania uzyskaliśmy już w pierwszych dniach po agresji Rosji na Ukrainę. Pierwszą, negatywną, jej konsekwencją był spadek wartości naszej waluty. Obserwowaliśmy i nadal obserwujemy nagły wzrost kursu franka szwajcarskiego względem polskiego złotego. Jeszcze na początku lutego kurs sprzedaży oscylował poniżej 4,30 zł za jednego franka szwajcarskiego. W dniu dzisiejszym przebił on wartość 4,60 zł (artkuł powstawał w dniu 1 marca 2022 r.). W zaledwie kilka dni kurs franka szwajcarskiego wzrósł o niemal 10% i tym samym osiągnął jedną z rekordowych historycznie wartość. Co gorsza, wszystko wskazuje na to, iż najbliższych dniach będą bite kolejne rekordy.
Świadczą o tym złe prognozy finansowe. Duża część finansistów wskazuje na dalsze obniżanie wartości naszej rodzimej waluty. Zwłaszcza względem dolara, euro oraz najbardziej infestującego nas franka szwajcarskiego.
Wiele osób drży na myśl o zmianach w harmonogramie spłat „kredytu we frankach”. Warto wyjaśnić skąd wynika skok wartości kursów walut obcych.
Przed wszystkim spowodowany jest on odpływem kapitału z tej części Europy. Inwestorzy, w pierwszych dniach po zainicjowaniu działań zbrojnych przez Rosję, rozpoczęli wyprzedaż aktywów obarczonych większym ryzykiem finansowym. Do kategorii tej zaliczają się również środki płatnicze krajów bezpośrednio graniczących z Rosją, bądź zlokalizowanych w obszarze wpływów agresora. Od kilku dni pikują nie tylko wartości polskiego złotego, ale też notowania akcji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Spokój na rynkach finansowych może nastąpić tylko wraz ze stabilizacją sytuacji za naszą wschodnią granicą. Na ten moment trudno mówić o jakimkolwiek przełomie w relacjach ukraińsko – rosyjskich. Analitycy zapowiadają dalszy wzrost wartości walut obcych, w tym frankach szwajcarskiego, względem polskiego złotego.
Wzrost kursu franka szwajcarskiego bezpośrednio przekłada się na sytuację finansową osób posiadających „kredyty we frankach”. Obarczani są oni coraz wyższymi ratami. Nie ma też jasności jak bardzo urośnie ich zobowiązanie względem banku.
Z czasem możemy się spodziewać interwencji Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym. Jednak trudno oczekiwać, iż zmieni ona wzrostowy trend kursów walut obcych. Bardziej może dać efekt stabilizacji i czasowego uspokojenia. Jakie kroki mogą podjąć w tym momencie kredytobiorcy?
Dla potencjalnego frankowicza najoptymalniejszym rozwiązaniem, wydaje się, pozwanie banku. Przede wszystkim przybliża to definitywne pozbycie się zobowiązania we frankach szwajcarskich, poprzez unieważnienie „kredytu frankowego”.
Sprawa sądowa daje też szansę wstrzymania płatności rat już na samym początku postępowania sądowego. Zależne jest to od odpowiednich działań kancelarii frankowej, z którą podejmiemy współpracę. Pozywając bank należy w pozwie zawrzeć wniosek o zabezpieczenie zmierzający do zawieszeniem rat do czasu prawomocnego zakończenie sprawy. Po uzyskaniu takiego orzeczenia można spokojnie czekać na unieważnienie swojego „kredytu frankowego” nie uiszczając jednocześnie comiesięcznych płatności na rzecz banku. Pragnę w tym miejscu podkreślić, iż nasza kancelaria frankowa przygotowuje wniosek o wstrzymanie płatności bez dodatkowej opłaty.
Po więcej informacji na temat tego, jak unieważnić lub odfrankowić swoją umowę indeksowaną, a także denominowaną do franka szwajcarskiego, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem adwokatów i radców prawnych, niosących pomoc frankowiczom, pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy kierować umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.