UDOSTĘPNIJ

Ile trwa postępowanie sądowe w sprawie tzw. kredytu frankowego?

2020-06-30

Spłacasz od kilku lat kredyt wyrażony we frankach, lecz chcesz złożyć pozew i walczyć przed sądem o tzw. odfrankowienie lub unieważnienie całej umowy zawartej z bankiem? Masz świadomość, że postępowanie może trwać długo, przez co zastanawiasz się, czy to w ogóle ma sens? Nie do końca wiesz, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony kancelarii adwokackich? Czy zaproszenie do współpracy doświadczonego prawnika gwarantuje sukces na sali sądowej? Jakie dodatkowe koszty trzeba wcześniej pokryć? Bez obaw, te pytania pojawiają się bardzo często i nie ma w tym nic zaskakującego. Dziś odpowiemy na najważniejsze z nich, dlatego serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.

Jak długo może trwać cały proces?

Odpowiedzi na to pytanie nie można udzielić w sposób jednoznaczny. W polskim systemie prawnym tego typu postępowania trwają stosunkowo długo. Sprawy o unieważnienie umowy kredytu wyrażonego we frankach lub o tzw. odfrankowienie kredytu wymagają czasu, na szczęście w ostatnich miesiącach zaczęły się pojawiać przypadki ich rozpoznania już na pierwszej rozprawie. . Należy wyraźnie zaznaczyć, że każda sprawa ma indywidualny charakter. , Jako doświadczona kancelaria frankowa możemy wskazać ramy czasowe w jakich najczęściej zamyka się spór przed sądem, którego przedmiotem jest umowa pseudofrankowa:

  • od 1 roku do 3 lat przed sądem pierwszej instancji – właściwy sąd rejonowy lub okręgowy,
  • 1-1,5 roku przed sądem drugiej instancji – jeśli apelacja złożona przez pełnomocnika dowolnej ze stron zostanie uwzględniona.

Jak widać, nie sposób definitywnie określić, kiedy może zapaść wyrok. Jedni mogą liczyć na rozstrzygnięcie już po 2 latach, inni czekają 4 lata, a nawet dłużej. Wniosek jest prosty – najlepiej zawczasu skontaktować się z renomowaną kancelarią adwokacką, świadczącą kompleksową pomoc dla frankowiczów. Nasza kancelaria frankowa oferuje bezpłatną analizę umowy o tzw. kredyt we frankach, aby pomóc potencjalnemu klientowi w podjęciu właściwej decyzji – czy warto walczyć o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu i jakie ma się szanse na pomyślne rozstrzygnięcie. Wystarczy przesłać do nas skan umowy kredytowej wraz z załącznikami na adres mailowy: biuro@adwokat-karolczyk.pl.

Od czego zależy tempo prowadzenia sprawy?

Tutaj zmiennych niestety jest dość sporo. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że sądy w dużych aglomeracjach są znacznie bardziej obciążone. Składając pozew, należy więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ terminy między poszczególnymi rozprawami mogą być naprawdę odległe. Z drugiej zaś strony stołeczne wydziały mają większe doświadczenie w procesach wytaczanych przez frankowiczów.

Kolejny aspekt to stopień złożoności danej sprawy. Często sędzia, który przewodniczy danemu składowi orzekającemu, może chcieć zasięgnąć opinii biegłego sądowego. Na potrzebną ekspertyzę czeka się od miesiąca do nawet pół roku.

Znaczenie ma również liczba powołanych świadków. Postępowanie dowodowe musi zostać przeprowadzone rzetelnie – nie powinno zakładać się, że im mniej posiedzeń, tym finał nastąpi szybciej. Frankowiczom niekiedy wydaje się, że zeznawać będzie też osoba obsługująca ich podczas procedury kredytowej. W rzeczywistości rzadko kiedy tak się dzieje. Z reguły są to specjaliści wyższego szczebla, a nie pracownicy odpowiadający za obsługę klienta w poszczególnych oddziałach.

O jakie kwestie sąd zazwyczaj dopytuje przedstawicieli instytucji udzielającej kredytu?

Przede wszystkim ustala się:

  • jak kredyty wypłacane i spłacane w walucie krajowej są powiązane z frankiem szwajcarskim,
  • skąd bank czerpał środki na udzielenie finansowego wsparcia powodowi,
  • zasady przeliczania kursu obcej waluty na wysokość rat spłacanych przez pozywającego.

Warto pamiętać

Banki są na ogół niezwykle wymagającymi przeciwnikami procesowymi. Dysponują swoimi działami prawnymi i starają się wykorzystać każdy słaby punkt drugiej strony. Decyzja o wstąpieniu na drogę sądową jest z reguły słuszna, jednak musi iść w parze z solidnym przygotowaniem. Profesjonalną pomoc zapewnia nasza kancelaria prowadzona przez zespół wyspecjalizowanych adwokatów i radców prawnych. z. Liczne wyroki skutkujące odfrankowieniem bądź unieważnieniem długoletniej umowy, to dla wielu osób impuls do działania. Nie trzeba godzić się na kredyt zaciągnięty na podstawie niezgodnych z prawemwarunków. Pozew złożony z rozmysłem to często początek końca finansowych kłopotów.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy