UDOSTĘPNIJ

Czy rok 2021 będzie rokiem frankowiczów?

2021-01-13

Rok 2020 dla frankowiczów był dobrym czasem. Oczywiście nie obyło się bez wiadomości, które wywołały wiele emocji na gruncie postępowań sądowych dotyczących tzw. kredytów frankowych. Na szczęście w większości były to emocje pozytywne. Obecny rok może obfitować wiele równie ciekawych wydarzeń, które odcisną się na sprawach frankowych.

Frankowicze wygrywają w sądach

Kredytobiorcy, których sprawy frankowe odnalazły finał w roku 2020, zbierali obfity plon w postaci pozytywnych wyroków. Zdecydowana większość postępowań sądowych kończyła się bezapelacyjnymi sukcesami osób obarczonych kredytami powiązanymi z frankiem szwajcarskim. Pod koniec roku mówiło się nawet o 95 % spraw frankowych zakończonych zwycięstwami osób, które zdecydowały się na pozwanie banku. W większej części zapadały wyroki ustalające nieważność bądź unieważniające umowy kredytów indeksowany lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Mowa tu o udziale na poziomie 65% – 75% w ramach pozytywnych orzeczeń. W pozostałych przypadkach mieliśmy do czynienia z odfrankowieniami umów kredytowych. Dane te w sposób jasny obrazują, iż decyzje o wniesieniu pozwu przeciwko bankowi okazywały się właściwe.

Banki nie składają oczywiście broni. Przez cały czas prowadzona jest kampania dezinformacyjna o negatywnych konsekwencjach, z którymi mogą spotkać się kredytobiorcy, którzy zdecydują się na pozwanie banku. Instytucje finansowe z pełną premedytacją używają różnych narzędzi, aby ich zastraszyć i odwieść od prób kontaktu z kancelariami prawnymi niosącymi pomoc dla frankowiczów. Wciąż pojawiają się nowi wynajęci „specjaliści” przekonujący o poprawności argumentacji stosowanej przez banki. Dużym problemem są również farmy trolli funkcjonujące przy niektórych bankach.

Banki wykonały również kolejny krok i podjęły próby zaangażowania w problem frankowy instytucji publicznych. Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją ze strony Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ale poruszone zostały również Komisja Stabilności Finansowej oraz Komisja Nadzoru Finansowego. W odpowiedzi szef tej drugiej wystąpił z propozycją ugód, które miałyby być remedium na problem sporów na tle kredytów pseudofrankowych – pisaliśmy o tym w jednym z naszych ostatnich artykułów.

Jednym słowem, w poprzednim roku działo się bardzo wiele.

Co może przynieść rok 2021?

Z sal sądowych wciąż napływają nowe wieści o kolejnych umowach, które zostały unieważnione bądź odfrankowione. Orzecznictwo wymaga jednak uporządkowania. Wynika to z faktu stosowania różnych koncepcji w wyrokach dotyczących tzw. kredytów frankowych. Jedną z najczęściej pojawiających się rozbieżności jest wykorzystywanie przez sędziów zamiennie teorii salda i teorii dwóch kondykcji w zakresie rozliczenia stron.

Zagadnienie to winno stać się przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. Oczekiwane orzeczenie mogłoby rozwiać wątpliwości w tym zakresie, ale też przyspieszyć czas procedowania spraw frankowych. Co prawda Sąd Najwyższy już wielokrotnie zajmował się problemami frankowiczów, ale wciąż brakuje jasnego stanowiska dotykającego kilku istotnych zagadnień. Były one pomijane w orzeczeniach zapadających w poprzednim roku, dlatego oczekuje się, aby zostały one wyjaśnione w roku 2021.

Środowisko frankowiczów oczekuje również na utworzenie w Sądzie Okręgowym w Warszawie wydziału zajmującego się wyłącznie sprawami frankowymi. Jest akceptacja ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. W chwili obecnej trwają poszukiwania budynku, w którym miałby zostać utworzony nowy wydział Sądu. W założeniu wyodrębniona, w ramach warszawskiego sądu, jednostka ma wpłynąć na przyspieszenie rozstrzygania sporów kredytobiorców z bankami, ale również ujednolicenie linii orzeczniczej. Nadal jednak brakuje konkretów dotyczących tegoż projektu, a także daty jego wprowadzenia w życie. Pozostaje nadzieja, iż w ciągu kilku miesięcy sprawy zaczną być rozpoznawane przez sędziów nowego wydziału.

W roku 2021 możemy się spodziewać ciągłej walki ze strony banków. Potwierdza to rok poprzedni, w którym instytucje finansowe, mimo niekorzystnych wyroków Sądu Najwyższego ale też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nadal zaciekle broniły się na salach sądowych. Instytucje finansowe chętnie stosowały nieczyste zagrywki i z pewnością nie zrezygnują z nich w roku bieżącym. Dlatego niezwykle ważnym jest korzystanie z usług doświadczonych kancelarii frankowych prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy przesyłać umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy