UDOSTĘPNIJ

Masz kredyt frankowy w Getin Noble Bank? Nie czekaj na jego upadłość, działaj!

2022-05-26

Od kilku miesięcy do opinii publicznej docierają informacje na temat problemów, z jakimi boryka się Getin Noble Bank. Instytucja ma poważne problemy finansowe, które mogą się skończyć nawet ogłoszeniem upadłości. Notowania Getin Noble Banku na giełdzie są niepokojące już od jakiegoś czasu, jednak spadki notowań o blisko 40% w kwietniu 2022 roku sprawiają, że analitycy poważnie podchodzą do stawiania niekorzystnych prognoz co do dalszego sprawnego funkcjonowania banku.

Zła sytuacja instytucji jest bezpośrednio powiązana z licznymi pozwami kredytobiorców i związaną z tym koniecznością zawiązania istotnych rezerw na spłatę ich roszczeń. W tych okolicznościach, jeśli zawarłeś z Getin Noble Bankiem umowę kredytu frankowego, nie powinieneś dłużej czekać.

Okoliczności te sprawiają, iż na baczności powinni mieć się frankowicze. Dochodzenie należności od Getin Noble Bank, w związku z unieważnieniem umów kredytowych, może być mocno utrudnione w przyszłości. Nie warto czekać na kolejne złe wiadomości z banku. Najlepiej wziąć sprawę w swoje ręce i zadbać o własne interesy.

W pierwszej kolejności trzeba zaczerpnąć informacji u specjalizującej się w sporach z bankami kancelarii frankowej. Nasze zespół adwokatów i radców prawnych oferuje bezpłatną wstępną analizę umowy. Bez opłat jest też pierwsza konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych.

Kredyty frankowe udzielane przez Getin Noble Bank są nieważne

W czasach największej popularności kredytów frankowych również poprzednik prawny Getin Noble Banku miał w swojej ofercie tego typu produkty. Podobnie jak w przypadku pozostałych instytucji funkcjonujących na polskim rynku, również w tych umowach znalazły się klauzule abuzywne. Aktualnie nie ma wątpliwości, że Getin Noble Bank przegrywa większość spraw sądowych z pozwów wytaczanych przez frankowiczów.

Instytucja została z tego powodu zmuszona do zweryfikowania swoich planów na najbliższe lata. NBP gwarantuje rezerwy na ryzyko prawne kredytów w CHF, których łączna wartość wynosi 1,3 mld złotych, co stanowi aż 16 procent wartości całego portfela kredytów we franku szwajcarskim. Należy jednak podkreślić, że gwarancja obejmuje jedynie frankowiczów, którzy podjęli już decyzję o podjęciu działań formalnoprawnych przeciwko bankowi.

Statystyki spraw przeciwko Getin Noble Bank

Statystyki wyraźnie pokazują, że frankowicze wygrywają większość spraw przeciwko Getin Noble Bank. Podstawę stwierdzenia nieważności umów stanowią m.in. klauzule abuzywne, które znalazły się w ich treści. Ze względu na brak określenia zakresu zobowiązania, który przejawiał się w odwołaniach do tabel kursowych banku, które były ustalane według wewnętrznych zasad funkcjonujących w instytucji oraz braku dopełnienia obowiązków informacyjnych, umowy nie mogły być skutecznie wykonywane.

Wygrane w sporach sądowych sprawiają, że Getin Noble Bank musi zwracać kredytobiorcom wysokie kwoty, które przez lata bezpodstawnie pobierał. W znakomitej większości przypadków mowa tu o sumach rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Jak wygląda sytuacja w Getin Noble Banku i jakie są prawdopodobne scenariusze jej rozwoju?

Kredyty frankowe stanowią blisko 30% portfela kredytowego Getin Noble Banku. Jednocześnie liczba pozwów złożonych przez frankowiczów przeciwko instytucji jest już bliska 10 000. W ostatnich miesiącach widać zdecydowany wzrost ilości wytaczanych powództw.

Władze Getin Noble Banku początkowo stały na stanowisku, że roszczenia frankowiczów są w pełni bezzasadne. Aktualnie jednak ważniejsze od przekonań stron stały się statystyki. Z tego powodu prezes instytucji nie ukrywa, że sytuacja jest zła. Już w 2021 roku Getin Noble Bank zanotował aż miliard złotych straty. Z tego powodu dotychczasowi inwestorzy zaczęli wycofywać się, co z kolei doprowadziło do spadku wskaźników adekwatności kapitałowej poniżej poziomu określonego przez wymogi regulacyjne. Poprawa sytuacji byłaby możliwa jedynie poprzez uzupełnienie luki kapitałowej kwotą nawet 4 miliardów złotych.

Negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego dotyczącego kredytów frankowych sprawiają, że trzeba podejmować specjalne działania w celu minimalizacji skutków tej trudnej sytuacji. Z tego względu Getin Noble Bank był zmuszony do zawiązania wysokich rezerw. Nie zmienia to faktu, że środki wystarczą jedynie na spłatę należności wynikających z postępowań, które aktualnie są w toku bądź ewentualnie tych, które zostaną wytoczone w niedalekiej przyszłości. Getin Noble Bank przyznaje, że wisi nad nim widmo niewypłacalności.

Jesteś klientem Getin Noble Bank? Sprawdź, jakie działania powinieneś podjąć w obliczu trudnej sytuacji instytucji

Jeśli spłacasz kredyt frankowy w Getin Noble Banku, w obliczu groźby upadłości instytucji nie powinieneś dłużej zwlekać z podjęciem działań formalnoprawnych. Zawiązane rezerwy na spłatę zobowiązań wynikających z prawomocnych orzeczeń sądów wystarczą na pokrycie należności, które bank jest w stanie aktualnie przewidzieć. Bezpiecznie mogą się czuć frankowicze w przypadku, gdy ich sprawy są już w sądzie. Jeśli wciąż zwlekasz z pozwaniem Getin Noble Banku, zleć nam analizę swojej sprawy już teraz.

Z pomocą profesjonalnej kancelarii mającej doświadczenie w zakresie kredytów frankowych, zwiększasz swoje szanse na korzystne rozstrzygnięcie. Procesy, w których działamy jako profesjonalni pełnomocnicy, kończą się bardzo szybko jak na warunki panujące aktualnie w sądach. To dodatkowy argument za skorzystaniem z naszej pomocy w obliczu widma upadłości Getin Noble Banku. Z tego powodu nie czekaj z podjęciem działań w swojej sprawie i pozwij bank z naszym wsparciem.

Wstrzymaj płatność rat kredytu.

Na unieważnienie umowy wyrażonej we frankach szwajcarskich trzeba czekać w sądzie kilkanaście miesięcy.

Jest jednak narzędzie umożliwiające uwolnienie się od haraczu na rzecz banku już na samym początku sprawy frankowej. Mowa tu o wniosku o wstrzymanie płatności rat. Powinien zostać zawarty w pozwie. W kilka tygodni od złożenia pozwu kredytobiorcy mogą uzyskać wstrzymanie płatności rat.

Warto pamiętać o pewnych warunkach, które wpływają na skuteczność wniosku o wstrzymanie płatności rat. Przede wszystkim suma spłat dokonanych przez frankowiczów powinna przekraczać wartość udzielonego kredytu. Ważne jest też miejsce złożenia pozwu. Wynika to z faktu, iż nie wszyscy sędziowie są przychylni w rozpoznawaniu wniosków tego rodzaju. Największe szanse na wstrzymanie płatności rat daje prowadzenie sprawy frankowej przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Każda sprawa jest rozpoznawana przez naszą kancelarią frankową w sposób indywidualny. Doradzamy naszym Klientom kierunek działania dający największą szansę powodzenia w uzyskaniu wstrzymania płatności rat. Za sporządzenie wniosku o wstrzymanie płatności rat nie pobieramy żadnej dodatkowej opłaty!

Po więcej informacji na temat tego, jak unieważnić lub odfrankowić swoją umowę indeksowaną, a także denominowaną do franka szwajcarskiego, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem adwokatów i radców prawnych, niosących pomoc frankowiczom, pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy kierować umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy