UDOSTĘPNIJ

Raiffeisen Bank International AG przegrywa z frankowiczami przed Sądem Okręgowym w Sosnowcu

2024-11-20

W naszej Kancelarii wspieramy kredytobiorców w sprawach frankowych z różnymi instytucjami. Tym razem pozew skierowaliśmy przeciwko Raiffeisen Bank International AG. Kolejny raz udało się zakończyć postępowanie po myśli kredytobiorców. Sprawdź, jakie ustalenia doprowadziły do wydania korzystnego wyroku.

W procesie podpisywania umowy doszło do nieprawidłowości

Nasi Klienci w 2008 roku potrzebowali 212 tysięcy złotych na zakup domu. W tym celu udali się do doradcy kredytowego, aby zbadał ich zdolność kredytową.

Okazało się, że nie mają zdolności kredytowej w złotówkach, ale sytuacja wygląda lepiej w przypadku kredytu w CHF w banku poprzednika prawnego pozwanego. Doradca kredytowy nie wskazywał, że kredyt frankowy jest obarczony ryzykiem. Klientom nie przedstawiono żadnych symulacji ani wykresu historycznego franka. Doradca wskazywał, że taki produkt jest najbezpieczniejszą opcją.

Nasi Klienci złożyli wniosek o kredyt hipoteczny w banku EFG Eurobank Ergasias S.A. Okres kredytowania wyniósł 480 miesięcy, a walutą kredytu miał być CHF. Pozwany bank wydał pozytywną decyzję kredytową.

Nasi Klienci podpisali oświadczenie, w którym wskazali, że zostali zapoznani przez pracownika banku z kwestią ryzyka kursowego oraz że są świadomi tego ryzyka i rezygnują z możliwości zaciągnięcia kredytu w PLN.

Kredyt został wypłacony w złotówkach i spłata również była dokonywana w złotówkach. Nie było możliwości spłaty we franku szwajcarskim. Kurs waluty był inny przy wypłacie kredytu i inny przy spłacie – nasi Klienci nie wiedzieli, jaki kurs będzie zastosowany i skąd bank bierze kurs do przeliczeń. Nikt ich nie poinformował, że wzrost kursu ma wpływ na ratę i saldo kredytu. Wreszcie kredytobiorcom nie wytłumaczono, na czym polega pojęcie indeksacji i spreadu.

Przebieg procesu zawarcia umowy i kluczowe dla umowy klauzule po analizie sprawy okazały się wątpliwe pod kątem obowiązujących przepisów. Rekomendowaliśmy naszym klientom skierowanie sprawy frankowej do sądu, co doprowadziło do korzystnego dla nich wyroku.

Wyrok zgodny z oczekiwaniami

2 lipca 2024 roku w sprawie o sygn. akt I C 797/23 przeciwko  Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu Sąd Okręgowy w Sosnowcu – I Wydział Cywilny – w składzie, którego przewodniczącym był sędzia (del.) Andrzej Mika:

  • ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny z dnia 15 lipca 2008 roku zawarta między powodami a poprzednikiem prawnym pozwanego – EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce – jest nieważna;
  • zasądził od pozwanego łącznie na rzecz powodów kwotę 80 224,89 złote oraz 26 777,25 CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie licznymi od dnia 8 sierpnia 2023 roku do dnia zapłaty;
  • przyznał na rzecz powodów kwotę 11 834 złote z odsetkami ustawowymi za opóźnienie licznymi od dnia prawomocności niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu orzeczenia sąd podkreślił wagę naruszeń banku

Korzystny dla kredytobiorców wyrok wpisujący się w ugruntowaną linię orzeczniczą w sprawach frankowych sąd wszechstronnie uzasadnił.

Podkreślił, że zamieszczenie w umowie klauzuli upoważniającej bank do jednostronnego określenia kursu waluty, do której indeksowany jest udzielony kredyt, stwarza dla kredytodawcy możliwość całkowicie dowolnego ustalania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych. Ze względu na fakt, że w umowie nie zostały sformułowane konkretne i podlegające weryfikacji kryteria tworzenia przez bank tabeli kursów, kredytobiorcy nie mogli w sposób świadomy wyrazić woli i zgody co do sposobu określenia wysokości ich zobowiązania. Takiego obowiązku nie spełnia też regulamin.

Powyższy sposób ustalania wysokości kursów należy uznać za sprzeczny z naturą stosunku obligacyjnego, w tym zasadą równości stron kontraktu.

Jednocześnie sąd rozstrzygnął, że samo zawarcie przez kredytobiorców we wniosku o udzielenie kredytu oświadczenia, że są świadomi ryzyka związanego z kredytami zaciągniętymi w obcej walucie i poniosą ryzyko zmiany kursów waluty kredytu nie oznacza, że bank spełnił swój obowiązek informacyjny w zakresie ryzyka walutowego.

Sąd uznał za nieważne – jako sprzeczne z naturą stosunku obligacyjnego – postanowienia umowy kredytu wprowadzające mechanizm indeksacji ze względu na sposób określenia tego mechanizmu. Dzięki temu frankowicze cieszą się z wygranej w sporze sądowym z bankiem.

UDOSTĘPNIJ

Polecane artykuły

Analizę otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych!
Skorzystaj z darmowej analizy umowy
Nie jesteś na straconej pozycji. Daj nam zawalczyć o Twoje prawa i pozbyć się rażąco niekorzystnych dla Ciebie elementów umowy kredytowej. Nie musisz dłużej płacić za coś, co jest niezgodne z prawem.
Darmowa analiza umowy