Jesteś jedną z tych osób, które nie decydują się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, głównie w obawie przed tym, że sprawa będzie ciągnęła się latami? Jak się okazuje, uzyskanie wyroku jest możliwe nawet siedem miesięcy po złożeniu pozwu – i to w jednym z najbardziej obleganych sądów, jakim jest Sądu Okręgowego w Warszawie. A konkretnie jego XXVIII Wydział Cywilny!
Dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzonej, przed Sądem Okręgowym w Warszawie, pod sygn. akt XXVIII C 5516/21, SSR del. Agnieszka Kossowska w ramach wyroku unieważniła Umowę o kredyt hipoteczny zawartą przez naszą Klientkę z EFG Eurobank Ergasias S.A. (obecnie Raiffeisen Bank International).
Sąd zasądził od pozwanego Raiffeisen Bank International na rzecz powoda następujące kwoty:
wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od wymienionych kwot od dnia 14.09.2021 do dnia zapłaty.
Dodatkowo bank obciążono w całości kosztami postępowania. Na rzecz Powódki zasądzono kwotę 11 817,00 zł. Dzięki takiemu wyrokowi spłacanie kredytu we frankach stanie się dla naszej Klientki tylko wspomnieniem.
Obecnie wyrok nie jest prawomocny, w związku z czym cały czas oczekujemy na ruch ze strony banku.
Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest fakt, iż wyrok w sprawie zapadł zaledwie w ciągu siedmiu miesięcy od złożenia pozwu. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla osób, które rozważają złożenie pozwu przeciwko bankowi, jak i dla tych, które oczekują na pierwszą rozprawę.
Od pewnego czasu można zauważyć pewien istotny trend – sądy bowiem coraz sprawniej orzekają w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Może to wynikać zarówno z tego, że sędziowie mają większą wiedzę na temat tego, jak orzekać w takich sprawach, jak i z tego, że coraz więcej pozwów trafia do sądów odpowiednich dla miejsca zamieszkania powoda.
Biorąc pod uwagę, w jak dużym stopniu XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie obciążony jest sprawami związanymi z kredytami wyrażanymi w CHF, czas oczekiwania na wyrok w przypadku niniejszej sprawy napawa ogromnym optymizmem! No i najważniejsze – niezmiernie cieszy naszą Klientkę!
Teoria dwóch kondykcji jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez sądy teorii, zaraz obok teorii salda dla rozliczenia stron w przypadku unieważnienia „kredytu frankowego”. Oczywiście chodzi tutaj o sprawy związane z kredytami pseudowalutowymi. Czy to, na wykorzystanie jakiej teorii zdecyduje się sąd, ma duże znaczenie dla osoby, które składa pozew przeciwko bankowi? Bez wątpienia decyzja sądu w tym względzie ma duży wpływ na kwestie organizacyjne. Teoria wybrana przez sąd ma znaczenie zarówno dla osób, które walczą o odfrankowienie kredytu, jak i dla tych, których celem jest unieważnienie „kredytu we frankach”.
Zgodnie z teorią dwóch kondykcji, każde z roszczeń złożonych przez strony rozpatrywane jest przez sąd osobno. W praktyce oznacza to, że zarówno roszczenia powoda, jak i pozwanego, traktowane są oddzielnie. Strony powinny także mieć świadomość, że muszą wykazać się pewną aktywnością, aby sąd zdecydował się na spełnienie roszczenia. Żadne z roszczeń bowiem nie jest potrącane automatycznie.
Kolejną kwestią, którą warto podkreślić w przypadku niniejszej sprawy jest to, że sąd w większości oddalił wnioski dowodowe, złożone przez bank. Z jakiego powodu jest to tak ważne? Otóż banki starają się maksymalnie przedłużyć postępowanie, w związku z czym składają wiele wniosków dowodowych – często są one nieistotne dla prowadzonego postępowania. Na szczęście i w tym przypadku sąd konsekwentnie pomijał tego typu wnioski dowodowe, co znacząco usprawniło postępowanie. To bardzo dobra informacja zarówno dla naszego Klienta, jak i dla nas jako Kancelarii – taka postawa sądu pozwoliła bowiem na wydanie wyroku już na pierwszej rozprawie.
Po więcej informacji na temat tego, jak unieważnić lub odfrankowić swoją umowę indeksowaną, a także denominowaną do franka szwajcarskiego, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem adwokatów i radców prawnych, niosących pomoc frankowiczom, pod numerami telefonów: 660 470 989 oraz 664 022 952. Pytanie można kierować również na e-mail: biuro@frankowy-kredyt.pl. Na ten sam adres poczty elektronicznej należy kierować umowy kredytowe do bezpłatnej analizy.
Wygrana w sprawie frankowej to dla frankowicza prawdziwy sukces. Uwolnienie się od ciążącego zobowiązania jest powodem do radości. Po ustaleniu nieważności umowy kredytu frankowego strony muszą jednak zadbać jeszcze o dokonanie wzajemnych zwrotów. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie z bankiem po unieważnieniu kredytu frankowego. Wygrana z bankiem i co dalej? Wygrana w sporze z bankiem ... Jak wygląda rozliczenie z bankiem po wygranej sprawie frankowej?
Ustalenie nieważności umowy kredytu w CHF to orzeczenie, które zapada w sprawach frankowych najczęściej. Ugruntowana linia orzecznicza sprawia, że sądy mają jasne wytyczne w zakresie oceny zobowiązania. Sprawdź, dlaczego umowy frankowe są nieważne i przekonaj się, że warto walczyć o swoje prawa. Dlaczego umowy frankowe są nieważne? Przyczyn nieważności umowy frankowej jest kilka. Sąd podczas ... Dlaczego umowy frankowe są nieważne?
Rozprawa w sprawie frankowej może być stresująca dla każdego frankowicza, który do tej pory nie miał styczności z sądową salą. W praktyce nie ma się jednak czego obawiać – sąd pyta o podstawowe okoliczności dla sprawy, a przesłuchanie stron trwa najczęściej kilkanaście minut. Sprawdź, o co pyta sąd na rozprawie frankowej i przekonaj się, że ... O co pytają w sądzie na rozprawie frankowej?