Od dłuższego czasu spłacasz kredyt hipoteczny, a oprocentowanie rat wyliczane jest na podstawie wskaźnika WIBOR? Właśnie dlatego zastanawiasz się, czy usunięcie WIBOR z umowy kredytowej jest możliwe? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Dyskusja wokół tego, czy stosowanie wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych jest słuszne, trwa już od pewnego czasu. Wątpliwości ekspertów skupione są przede wszystkim na sposobie wyliczania tego wskaźnika, a także na tym, w jaki sposób może on wpływać na raty płacone przez kredytobiorców.
Choć sporo mówi się o konieczności znalezienia alternatywy dla WIBOR-u, zmiana taka najpewniej nastąpi dopiero za jakiś czas – być może za dwa lub trzy lata. Już teraz jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, na czym polegałoby usunięcie WIBOR z umowy kredytowej.
Otóż w przypadku usunięcia WIBOR-u z umowy kredytu, doszłoby przede wszystkim do zrównania oprocentowania zobowiązania finansowego, na przykład kredytu hipotecznego, do wysokości marży. Można również przypuszczać, że w niektórych przypadkach skutkiem usunięcia WIBOR-u byłoby całkowite unieważnienie umowy. Takie orzeczenie sądu skutkowałoby przede wszystkim koniecznością wzajemnego rozliczenia się kredytobiorcy i banku do wysokości otrzymanego na początku kapitału.
Kwestie te są stosunkowo skomplikowane, dlatego wielu kredytobiorców nie do końca wie, w jaki sposób usunięcie WIBOR wpłynęłoby na wysokość comiesięcznych rat. To kolejny powód, dla którego warto porozmawiać z prawnikiem. Wyjaśni on wszystkie istotne kwestie oraz odpowie na pytania, których z pewnością pojawi się sporo.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można usunąć WIBOR z umowy kredytowej. Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy tutaj od konstrukcji umowy kredytowej. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby kredytobiorca, który zastanawia się nad możliwością usunięcia WIBOR-u, skonsultował się z doświadczonym prawnikiem, który dokona odpowiedniej analizy umowy.
Obecnie jednak istnieją solidne podstawy do tego, aby przypuszczać, że usunięcie WIBOR z umowy kredytowej jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy przytoczyć tutaj przykład bardzo powszechnej sytuacji, kiedy to bank nie dopełnia swojego obowiązku informacyjnego względem kredytobiorcy. Zgodnie z prawem, osoba, która ubiega się o kredyt, musi uzyskać wszystkie informacje na temat danego zobowiązania – włącznie z informacjami dotyczącymi tego, w jaki sposób mogą zmieniać się raty kredytu i w jakich okolicznościach może do tego dojść. Niedopełnienie tego obowiązku przez bank może skutkować usunięciem WIBOR z umowy, a nawet całkowitym unieważnieniem kredytu.
To samo dotyczy sytuacji, w których w umowie kredytu pojawiają się tzw. klauzule abuzywne. Są to wszelkie zapisy, które są niedozwolone przez prawo. Niestety, wiele banków nadal umieszcza je w umowach kredytowych, co również może być podstawą do unieważnienia umowy. Podobnie było w przypadku kredytów frankowych. Dzisiaj to właśnie masowo stosowane klauzule abuzywne stanowią podstawę tego, że sądy w ogromnej większości przypadków podejmują decyzję o unieważnieniu takich umów.
Widać zatem, że istnieją różne możliwości, jeśli chodzi o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej. W każdym przypadku jednak najważniejsze jest to, aby zastosowane rozwiązanie było jak najlepiej dopasowane zarówno do konkretnej sytuacji kredytobiorcy, jak i do jego oczekiwań.
Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, jak usunąć WIBOR z umowy kredytowej. Odpowiedź jest tylko jedna – kluczowe jest tutaj działanie przy wsparciu wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Tylko prawnik, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, będzie w stanie przeprowadzić tak skomplikowane postępowanie. To z kolei przełoży się na znaczne zwiększenie szans na sukces kredytobiorcy.
Podstawą usunięcia WIBOR z umowy kredytu jest wspomniana wcześniej analiza umowy. To ona stanowi podstawę do przygotowania pozwu oraz do przedstawienia w nim takiej argumentacji, która nie pozostawi żadnych wątpliwości co do tego, że usunięcie WIBOR z umowy kredytu jest jedynym słusznym rozwiązaniem.
Podobnie jak w przypadku innych spraw o unieważnienie, najważniejsza jest dobrze dopracowana strategia. To na tej podstawie zaplanowane będą kolejne etapy działań – od sporządzenia pozwu, poprzez argumentację przedstawioną na sali sądowej, aż po ewentualną apelację złożoną przez jedną lub drugą stronę.
Niektórzy kredytobiorcy zastanawiają się nad tym, co dzieje się w przypadku usunięcia WIBOR-u z umowy kredytu. Tak naprawdę zależy to od tego, na jakie konkretnie orzeczenie zdecydował się sąd. Usunięcie WIBOR-u może doprowadzić przede wszystkim do obniżenia rat, a także do tego, że dalsza spłata będzie odbywała się na bardziej stabilnych warunkach. To niezwykle istotne dla wielu osób – jeśli na przykład oprocentowanie wyliczane było na podstawie WIBOR 3M, rata mogła zmieniać się nawet co trzy miesiące!
Jeśli natomiast sąd zdecyduje się na unieważnienie umowy, strony będą zobowiązane do dokonania wzajemnych rozliczeń. To z kolei sprawi, że kredyt raz na zawsze stanie się wspomnieniem. Jedno jest pewne – usunięcie WIBOR z umowy kredytowej będzie wiązało się z licznymi korzyściami.