Na naszym koncie kolejna wygrana sprawa, tym razem przeciwko Raiffeisen Bank International AG. Sprawdź, jaka była konstrukcja umowy kredytu w CHF z tym podmiotem i dowiedz się, jak kredytobiorcom pomogła nasza Kancelaria frankowa.
Powodowie zwrócili się do banku, ponieważ potrzebowali kredytu na zakup mieszkania. Pracownik instytucji zapewniał ich o stabilności waluty, jaką jest frank szwajcarski. Powodom nie udzielono żadnych szczegółowych informacji na temat rat kredytu, w tym przede wszystkim możliwych wzrostów ze względu na zmiany kursu franka. Nie wyjaśniano też mechanizmów spłaty i wypłaty kredytu ani jak będą przeliczane raty i według jakiego kursu.
Powodom nie powiedziano, że wraz ze wzrostem kursu franka wzrośnie zarówno rata kredytu, jak i saldo kredytu. Kredytobiorcy przed podpisaniem dokumentów czytali umowę, nie mieli jednak możliwości negocjacji jej warunków – nie mogli nic w umowie zmienić i jedynym rozwiązaniem, aby otrzymać niezbędne dla nich finansowanie, było podpisanie umowy.
Powodowie występowali w stosunku prawnym z pozwanym jako konsumenci. Nie mieli również szczegółowej wiedzy z zakresu finansów.
W toku analizy sprawy sąd ustalił, że postanowienia wprowadzające do umowy waloryzację nie odwołują się do ustalanych w sposób neutralny kursów franka szwajcarskiego czy innych, obiektywnych i zewnętrznych wskaźników. Zasady ustalania kursów zależały wyłącznie od pozwanego, a przy tym nie zostały określone – umownie ani w powszechnie obowiązujących przepisach – żadne kryteria ustalania ich wysokości.
Z tego powodu bank mógł jednostronnie i arbitralnie modyfikować czynniki, według których obliczana była zarówno wysokość kapitału kredytu do spłaty, jak i raty kredytu. Waloryzacja odbywała się na podstawie kursów sporządzanych przez pozwanego i to uprawnienie nie doznawało formalnie żadnych ograniczeń.
Sąd w pełni podzielił stanowisko wyrażane już wcześniej przez sądy różnych instancji w podobnych sprawach, że określenie wysokości należności obciążającej konsumenta z odwołaniem do tabel kursów ustalanych jednostronnie przez bank, bez wskazania obiektywnych kryteriów, jest nietransparentne, pozostawia pole do arbitralnego działania banku i w ten sposób obarcza kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem oraz narusza równorzędność stron.
Sąd rozstrzygnął, że powództwo było zasadne i zasługuje na uwzględnienie niemal w całości, ponieważ umowa jest nieważna ze względu na występowanie w jej treści szeregu postanowień abuzywnych. Klauzul tych nie da się zastąpić żadnymi innymi regulacjami. Skutkiem nieważności umowy jest nieistnienie wynikającego z niej stosunku prawnego.
Skoro stosunek prawny w niniejszej sprawie frankowej nigdy nie powstał, więc nie istnieje również w chwili wydawania wyroku. W związku z tym sąd ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny zawarta pomiędzy powodami a poprzednikiem prawnym pozwanego – EFG Eurobank Ergasias S. A. Oddział w Polsce – jest nieważna i zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 231 408,91 złotych z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Dodatkowo sąd zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 11 834 złote. W ten sposób powodowie zyskali nie tylko zwrot nienależnie pobranych – w związku z nieważnością umowy – środków, których wysokość była bardzo wysoka, ale również zyskali rekompensatę za koszty, które ponieśli w celu dochodzenia swoich praw przed sądem.
Wygrana w sprawie frankowej to dla frankowicza prawdziwy sukces. Uwolnienie się od ciążącego zobowiązania jest powodem do radości. Po ustaleniu nieważności umowy kredytu frankowego strony muszą jednak zadbać jeszcze o dokonanie wzajemnych zwrotów. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie z bankiem po unieważnieniu kredytu frankowego. Wygrana z bankiem i co dalej? Wygrana w sporze z bankiem ... Jak wygląda rozliczenie z bankiem po wygranej sprawie frankowej?
Ustalenie nieważności umowy kredytu w CHF to orzeczenie, które zapada w sprawach frankowych najczęściej. Ugruntowana linia orzecznicza sprawia, że sądy mają jasne wytyczne w zakresie oceny zobowiązania. Sprawdź, dlaczego umowy frankowe są nieważne i przekonaj się, że warto walczyć o swoje prawa. Dlaczego umowy frankowe są nieważne? Przyczyn nieważności umowy frankowej jest kilka. Sąd podczas ... Dlaczego umowy frankowe są nieważne?
Rozprawa w sprawie frankowej może być stresująca dla każdego frankowicza, który do tej pory nie miał styczności z sądową salą. W praktyce nie ma się jednak czego obawiać – sąd pyta o podstawowe okoliczności dla sprawy, a przesłuchanie stron trwa najczęściej kilkanaście minut. Sprawdź, o co pyta sąd na rozprawie frankowej i przekonaj się, że ... O co pytają w sądzie na rozprawie frankowej?